Kāpēc meitām vairs nedod vārdus Dace un Ilze, un kas nodrošinājis vārda Marta un Elza atgriešanos?

1 komentārs
Kāpēc meitām vairs nedod vārdus Dace un Ilze, un kas nodrošinājis vārda Marta un Elza atgriešanos?

Centrālajai Statistikas pārvaldei (CSP) ir skaidrojums, kādēļ daži vārdi vairs nav tik populāri, bet citi, kas pagājušā gadsimta vidū pazuda no topa, tagad atgriezušies ar jaunu sparu!

Centrālā Statistikas pārvalde (CSP) nu jau kādu laiku piedāvā iespēju noskaidrot, kā laika gaitā mainījusies personvārdu popularitāte Latvijā – kopš XX gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Kāpēc citi vārdi bija tik populāri pirms 30 gadiem, bet tagad vairs ne? Savukārt vēl citi personvārdi bija iecienīti Pirmās Latvijas laikā, tad piedzīvoja milzīgu kritumu, bet pēdējās desmitgadēs ir atgriezušie ar jaunu spēku?

CSB skaidro, – 70. un 80. gados latviešu ģimenēs ļoti populāri vārdi jaundzimušajām meitenēm bija Inese, Inga, Ilze un Dace. Šie vārdi vispopulārākie bija reģionos ārpus Rīgas – Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē.

Šobrīd Ineses, Ingas, Ilzes un Daces pašas ir vecumā, kad var dot vārdus savām meitām, tāpēc šie vārdi vairs nav vārdu topā.

Tāpat meiteņu vārdu modi ļoti ietekmē vecvecmāmiņu un vecmāmiņu vārdi. No šobrīd 10 populārākajiem jaundzimušo meiteņu vārdiem seši ir vārdi, kas zaudējuši popularitāti un atgriezušies topā ap 2000. gadu: Sofija, Emīlija, Marta, Alise, Katrīna un Elza.

Visi šie vārdi ir bijuši ļoti populāri vai salīdzinoši bieži izplatīti no 1918. līdz 1940. gadam, ap 1945. gadu izkrituši no topa, lai atgrieztos ap 1990. gadu, un kļuvuši ļoti populāri ap 2000.–2005. gadu.

Vecvecmāmiņu paaudzei (1920. gads) vispopulārākie no šiem vārdiem bija Elza (5. vieta), Marta (8. vieta) un Emīlija (13. vieta).

Uzzini, kā mainījusies Tava vārda popularitāte laika gaitā šeit!

1 komentārs