Kāpēc Lieldienas katru gadu ”iekrīt” citā datumā?

0 Komentāru
Kāpēc Lieldienas katru gadu ”iekrīt” citā datumā?
f64

Ja par to, kurā datumā svinami Ziemassvētki, nekad nav bijis nekādu šaubu, Lieldienām konkrēta svinamā datuma nav. Šogad Pirmās Lieldienas atzīmējam 1. aprīlī, pagājušogad tās godinājām aprīļa vidū, bet vēl iepriekš – marta izskaņā. Kāpēc tā un kas nosaka Lieldienu datumu Skaties.lv jautāja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Mūzikas un Liturģijas nodaļas vadītājam un pasniedzējam Vilim Kolmam.

”Vēturiski ir divi kalendāri – saules un mēness kalendārs. Lieldienas tradicionāli tiek atzīmētas pēc pavasara pirmā pilnmēness,” Skaties.lv skaidro Kolms.

Pavasara saulgrieži pēc saules kalendāra ir 21. martā, savukārt pilnmēnesi nosaka pēc mēness kalendāra.

Līdz ar to laiks, kad var ”iekrist” Lieldienas svārstās aptuveni četru nedēļu robežās no aptuveni 22. marta līdz 22. aprīlim, bet arī te var būt nobīdes.

Kā skaidro Kolms, Lieldienas saistītas ar  jūdu tradīcijām. ”Par to var stāstīt gari un plaši, bet īsumā – savulaik šajā laikā notika jūdu atbrīvošana no Ēģiptes verdzības,” stāsta Kolms, iesakot tiem, kuriem ir lielāka interese par šo jautājumu, ieskatīties Vecās Derības rakstos.

Lieldienu datumus pēc mēness kalendāra var noteikt arī nākamajiem gadiem. Piemēram, jau tagad zināms, ka nākamgad Lieldienas būs salīdzinoši vēlu – 21. aprīlī, 2020. gadā -12. aprīlī, bet 2021. gadā – 4. aprīlī.

”Priecīgas Lieldienas!” Skaties.lv pēc sarunas novēl eksperts, un loģiski rodas jautājums – vai laiku, kas saistīts ar Kristus krustā sišanu, drīkst vēlēt priecīgu.

Drīkst! – apstiprina Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas pārstāvis. ”Svētdienā drīkst. Priecīgu Lielo Piektdienu gan nevajadzētu novēlēt,” tā Kolms.

0 Komentāru