Kāpēc daži pensionāri ir vienlīdzīgāki par citiem?

Komentāri

Lai arī izdienas pensiju būtību apraksta tēze: jo smagāks darbs, jo ātrāka pensija – Valsts kontrole šonedēļ ziņoja, ka tāda pieeja neatbilst pensiju sistēmas būtībai ilgtermiņā. LNT Ziņu Top 10 nolēma izpētīt, kāpēc dažas profesijas ir īpašākas par citām un kāpēc pat starp tām valda nevienlīdzība Džordža Orvela stilā?

Jau 15 gadus Inese ikdienu vairākas stundas vada bērniem sporta nodarbības vienā no Rīgas mikrorajona skolām. Bērnu centieni vienam otru pārkliegt kopā ar sporta zāles akustikas iespējām rada ļoti skaļus darba apstākļus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vienlaikus ar katru gadu grūtāk kļuvis savaldīt un mācīt bērnus, jo samilzušas to uzmanības problēmas. Inesei vēl ir ap 40, bet viņa ir pārliecināta, ka sporta skolotāji pelnījuši izdienas pensijas.

Foto

Inese Bulāne
Rīgas 64. vidusskolas sporta skolotāja

Sports ir ļoti dinamisks, un sporta skolotājiem ir jādarbojas līdzi bērniem. Un, ja skolotājs jau ir gados un varbūt arī ar veselības problēmām, attiecīgi tas nāk līdzi vecumam, tad varētu būt diezgan grūti būt aktīvam un strādāt līdz ar bērniem, īpaši, ja jāstrādā ar sākumskolas bērniem.

Vairāku jomu pedagogi jau ilgstoši gaida rindā uz izdienas pensiju saņemšanas iespējām. Vai un kad rinda pienāks, vēl nav zināms.

Tikmēr kopš 2016. gada izdienas pensijā var iet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu brigādēs iesaistītie darbinieki. Gada laikā vien šo iespēju izmantoja 164 darbinieki, pat radot īslaicīgu darba roku trūkumu dienestā. Pēc gada pelnītā pensijā dosies arī Alberts, kurš neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā strādā jau 33. gadu. Viņš atzīst, ka nu jau izjūt spēka trūkumu, lai uzskrietu septītajā stāvā, līdzi nesot visu nepieciešamo aparatūru. Tā ir tik smaga, ka to pat ir grūti noturēt.

Tagad Alberts daudzus gadus strādā brigādē par psihiatru un, raksturojot šīs jomas smagumu, atceras gadījumu, kad viņa acu priekšā cilvēks nokrita no Vanšu tilta vantīm.

Arī ikdienā mediķi riskē ar savu veselību un dzīvību, lai palīdzētu citiem.

Izdienas pensijas vēsturiski pārņemtas no padomju laikiem, kad tās piešķīra iekšlietu iestāžu darbiniekiem, militārpersonām, transporta un radošo profesiju darbiniekiem. Doma bija tādējādi nodrošināt ar iztiku tos strādājošos, kuri pēc daudzajiem darba gadiem nevarēja turpināt darba gaitas profesionālo iemaņu zuduma vai sociālā bīstamības dēļ. Bet pēdējo 20 gadu laikā izdienas pensiju būtība ir kardināli mainījusies.

Ir paplašināti kritēriji izdienas pensijas saņemšanai, un tādējādi strauji pieaudzis izdienas pensiju saņēmēju loks. No pāris likumiem izdienas pensijas tagad jau regulē deviņi nozaru likumi, kas nosaka pensiju saņemšanu 15 profesijās.

Valsts kontrole pēc dziļākas izdienas pensiju sistēmas revīzijas nupat konstatējusi haosu šajā jomā. Revidenti secinājuši, ka izdienas pensiju piešķir pat grāmatvedim, tajā var doties, knapi pārsniedzot 30 gadu slieksni, un turklāt turpināt cītīgi strādāt.

Inga Vārava
Valsts kontroles padomes locekle

Secinājām, ka tā neatbilst Latvijas pensiju politikas būtībai.

Revidenti secinājuši, ka pensiju vēsturiskā loma zaudējusi savu aktualitāti, jo septiņas no 10 personām pēc izdienas pensijas saņemšanas turpināja strādāt. Likumi to neaizliedz, tāpēc Valsts kontrole lēš, ka izdienas pensijas kļuvušas par papildu ienākumu avotu, tā radot nevienlīdzīgu attieksmi pret pārējām.

Netaisnība ir ne vien pret pārējiem strādājošiem, bet arī – pašiem izdienas pensijas saņēmējiem. Tā kā nav noteikts minimālais pensionēšanās vecums, atsevišķas militārpersonas izdienas pensijā devušās jau 33 gadu vecumā.

Nav skaidrs, kāpēc vieni izdienas pensijā var iet 38, bet citi – vien 60 gados. Kāpēc vieniem daba vietā jānostrādā 30 gadi, bet citiem – pietiek ar desmit.

Izdienas pensiju apmērs nav atkarīgs no uzkrātā pensijas kapitāla, bet ņem vērā atalgojuma apmēru pēdējos gados. Rezultātā izdienas pensija ir vidēji 1,51 reizi lielāka nekā valsts vecuma pensija. Ir izdienas pensijas, kuru apjoms ir mazāks nekā vecuma pensija, bet, piemēram, kādam diplomātam izdienas pensija bija 2420 eiro, kamēr nopelnītā valsts vecuma pensija septiņas reizes mazāka – 326 eiro.

Bardaks arī kritērijos, kuros amatos dot tiesības uz izdienas pensiju. Piemēram, KNAB šādas tiesības ir arī iestādes iekšējam auditoram, vecākajam grāmatvedim un vecākajam lietvedim.

Haoss izdienas pensijās veidojies tāpēc, ka, pēc ekspertu teiktā, valdība savulaik lēma nevis izstrādāt vienotus kritērijus, bet šo iespēju nodeva katras ministrijas ziņā. Rokas ne vienreiz vien nolaidušās Labklājības ministrijai, kas 2013. gadā izstrādāja koncepciju ar vairākiem scenārijiem jomas sakārtošanā, bet bija spiesta to ielikt atvilktnē. Tā laika labklājības ministre atzīst, ka politiķi nevēlas kustināt izdienas pensiju jautājumu, jo tas ir ļoti smags un nepopulārs.

Valsts kontroles aplēses liecina, ka vēl 2011. gadā izdienas pensijām vajadzēja 45 miljonus eiro, bet 2021. gadā tie būs jau 75 miljoni eiro.

Daļai strādājošo ir objektīvi nepieciešamas izdienas pensijas, un ir negodīgi, ja politiķi šo sociālā nodrošinājuma instrumentu izmanto kā burkānu darbinieku nomierināšanai.

Bet izliekoties, ka tā nav problēma, izdienas pensiju apmēri var pieaugt neprognozējamā lielumā.

Šobrīd rindā uz izdienas pensiju nav tikai skolotāji, to pieprasa arī muitnieki un muitas policisti, ātrāk pensionēties vēlas probācijas dienestā un pašvaldības policisti. Labklājības ministrija nesen vēlreiz aptaujāja ministriju attieksmi par izdienas pensiju jomas sakārtošanu.

Dace Trušinska
Labklājības ministrijas eksperte

Tām iestādēm, ministrijām, kurām ir izdienas pensijas, viņi nevēlas neko pārskatīt, kad, ja vajadzēs, viņi paši pārskatīšot, bet savukārt tiem, kam nav, tie, protams, ka vēlas šo koncepciju, jā, ar tādu cerību, ka viņi iegūst šīs izdienas pensijas.

Valsts kontrole tomēr uzskata, ka – jāaptur jaunu likumprojektu virzīšana, kas paplašina izdienas pensiju saņēmēju loku, – jāveic visaptverošs sistēmisks izvērtējums par izdienas pensiju piešķiršanas mērķiem un kritērijiem, izvērtējot iespēju ieviest alternatīvus kompensējošos mehānismus, piemēram, veikt uzkrājumus Pensiju 3. līmenī. Ja secina, ka izdienas pensijas ir saglabājamas, ir nepieciešams ieviest vienotus kritērijus, bet, ieviešot jaunas kategorijas, novērtēt valsts budžeta iespējas tās finansēt ilgtermiņā.

Atbildīgās Saeimas komisijas vadītāja atbalstītu izdienas pensiju jomas sakārtošanu.

Valdība izdienas pensiju jautājumu konceptuāli skatīšot tuvākā mēneša vai divu laikā. Bet Valsts prezidents šonedēļ raidījumā “900 sekundes” sliecās atbalstīt Valsts kontroles pozīciju.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Būtu, manuprāt, jābūt tiešām ļoti piesardzīgiem ar izdienas pensiju saņēmēju sarakstu papildināšanu, lai nepienāk kaut kādā brīdī tāda situācija, ka pilnīgi visi saņem izdienas pensijas un gandrīz nav neviena, kas saņem normālo parasto pensiju. Viennozīmīgi karavīriem, kas sargā mūsu drošību, izdienas pensijai jābūt un, protams, arī baletdejotājiem, kuriem darbs ir ļoti grūts.

Lai gan jautājumu šobrīd ir vairāk nekā atbilžu, Inese pagaidām plāno turpināt darbu kā sporta pedagogs vēl vismaz 15 gadus, un viņa cer, ka, ātrāk pensionējoties, pietiks ienākumu dzīvošanai. Savukārt Alberts jau zina, ka, aizejot izdienas pensijā, turpinās strādāt tajās darbavietās, kurās piestrādā pašlaik.

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl