Kanādas vadītā NATO kaujas grupa mācības Ādažos trenējas atvairīt uzbrukumu

Komentāri

Ādažu militārās bāzes mežos šajās dienās aktīva rosība – Kanādas vadītā NATO kaujas grupa iziet sertifikācijas mācības. Ar kanādiešiem kopā trenējas itāļi, slovāki, un citu alianses dalībvalstu pārstāvji. Savukārt Latvijas karavīru uzdevums ir imitēt uzbrukumu kanādiešiem.

Pērn samitā Varšavā NATO valstu vadītāji apstiprināja vienošanos par daudznacionālo bataljona līmeņa kaujas grupu izvietošanu Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Polijā. Un te nu viņi ir – kanādieši iekārtojuši vadības posteni Ādažu meža ieplakā. Rūpīgi zem kamuflāžas tīkliem nomaskētā telts, ir kaujas grupas smadzenes – kartē atzīmētas gan savu, gan ienaidnieka spēku pozīcijas, pierakstītas koordinātas, plānoti nākamie soļi.

“Viņi piegādā informāciju, mēģinot saprast, ko darīs ienaidnieks,” norāda NBS pulkvedis Ilmārs Atis Lejiņš.

“Kad ir jāveic manevrs, kurā piedalās vairāk nekā 1000 karavīru, mēs pirmkārt vērojam viņu spējas  plānot sarežģītas operācijas, kas šajā gadījumā ir no aizsardzības pozīcijām. Kad kauja sākas, skatamies, kā viņi to monitorē, vai  spēj tikt galā ar situāciju,” saka Kanādas armijas pārstāvis Terijs Kadeū.

Karavīri savas šautenes aprīkojuši ar lāzerieroču ekipējumu, kas izskatās pēc kastītes virs stobra. Stobram priekšā tapa. Karavīriem mugurā vestes, kas reģistrē šāvienus no lāzerieročiem. “Šautenē ir tukšas patronas. Tās rada troksni, vibrāciju, kas iedarbina lāzera ierīci. Ja es mērķēju uz ienaidnieku, lāzers tiek izšauts, un trāpa viņa receptoriem krūtīs, kas reģistrē, ka esmu trāpījis,” skaidro Kanādas armijas kapteinis Dens Mazeriks.

Krievija un Balktirevija septembrī rīkos atbildes gājienu NATO spēku klātbūtnes palielināsānai Baltijā, rīkojot milzīgas militārās mācības “Zapad”, pavisam netālu no Latvijas austrumu robežas. Pašmāju armijnieki gan saka – tas viņus nesatrauc.

“”Zapad” mācības pēdējās, lielās, bija 2013. gadā , tad Latvijā tikai mēs, formastērpos, zinājām par tām. Tās arī bija lielas, arī tagad notiek. Nevajag parāk lielu uzmanību pievērst. Mēs protams, skatāmies, mums ir savi plāni, es uzskatu, ka nav pārāk jāuztraucas par to,” saka Lejiņš.

NATO paplašinātās klātbūtnes grupā ir vairāk nekā 1000 karavīru. Lielākoties, kanādieši, bet pārstāvēti arī militārie spēki no Albānijas, Itālijas, Polijas, Slovēnijas un Spānijas.

Lasi vēl