Kamēr siguldiete Tatjana špricēja valsts apmaksātās zāles, viņai palicis tikai sliktāk un sliktāk

4 komentāri
Kamēr siguldiete Tatjana špricēja valsts apmaksātās zāles, viņai palicis tikai sliktāk un sliktāk

Simt tūkstoši eiro. Tik lielu summu līdz šim samaksājusi siguldiete Tatjana, ilgstoši cīnoties ar melanomu. Sievietes stāsts izgaismo absurdo situāciju, kurā valsts kompensējamo zāļu sarakstā neatrodas patiesi efektīvas zāles, taču vieta atrodas medikamentiem, par kuru pozitīvo ietekmi nav pārliecības. Neraugoties uz audzēju, Tatjana ir gatava cīnīties – gan par savu veselību, gan par izmaiņām ačgārnajā zāļu pieejamībā.

Satiekot siguldieti Tatjanu Bičiku, nezinātājs varētu pat nenojaust, ka Tatjana sirgst ar nopietnu slimību – sievietē kūsā dzīvesprieks un, pats galvenais, spars, kas palīdzējis visus šos gadus pretoties ļaundabīgajam audzējam. Viņai melanomu konstatēja pirms sešiem gadiem – cēlonis bija parasta dzimumzīme, kas visu mūžu nekādas aizdomas neradīja. Devās uz operāciju zāli, sāka lietot plaši reklamēto “Rigvir”. Taču, kad bumbulis izgrieztās dzimumzīmes vietā atkal parādījās, sāka ārstēšanos no jauna.

 

Tatjana

Atkal ārstējos ar “Rigviru””. Trešā operācija pēc gada. Pēc laiciņa uz ceturto operāciju, es atkal ar “Rigviru”. Domāju, nu kā tā… Pēc tam jau piektā operācija cirksnī.

Toreiz viņai izgrieza limfmezglu, bet kārtējā pārbaude parādīja, ka nu metastāzes bija daudz vairāk – aknās, videnē pilns ar bumbuļiem, liesā lielākais no tiem bija 3,6 cm. Nonāca pie cita ķirurga, kurš arī nolēma operēt.

Nolēma izmēģināt amerikāņu ražotās zāles “Keytruda” un tās izrādījās efektīvas – jau pēc piektās injekcijas metastāzes bija samazinājušās uz pusi.

Nesenākās analīzes rāda, ka lielais 3 cm bumbulis tagad ir ap 1 cm. Taču nelaime ir zāļu dārdzībā – viena deva 6000 tūkstošus. Pirmajām devām Tatjanai naudas bija, taču vēlāk nācās lūgt ziedojumus. Paņemts arī 40 tūkstošus liels kredīts. Divu gadu terapijā ir izdoti 100 tūkstoši.

Šīs zāles ir jaunas un neatrodas valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Cerībā to mainīt, Tatjana sākusi parakstu vākšanu. Tā rīkoties viņu mudināja lielais zināmo upuru skaits, kas miris melanomas dēļ.

 

Tatjana

Labi, ja man nepalīdzēs, tad vismaz citiem, jauniešiem. Es tikai redzu – nomirst, nomirst. Pilnīgi raudiens nāk.

“Rigvirs”  ir pa velti, kompensējams. Bet kāda tam nozīme? Es špricēju “Rigviru”, man piecas operācijas bija, un pēc tam vēl visas iekšas pilnas ar metastāzēm. Nevajag būt mediķim. Visi saprata, ka tas nepalīdz.

Sieviete atsaucas uz Igauniju un Lietuvu, kur melanomu ārstē, un vaicā – ar ko mēs esam sliktāki. Tatjana aicina vismaz uz diviem gadiem apmaksāt kursu. Nacionālajā veselības dienestā skaidro – pašlaik zāles ir izvērtēšanas procesā, tiek aprēķināta ietekme uz kompensējamo zāļu budžetu.

Taču Tatjana cerības neatmet – atlicis vēl pavisam nedaudz, lai audzēju pilnībā uzveiktu. Dažām injekcijām naudas pašlaik pietiek, taču nākamajām no jauna jālūdz līdzcilvēku palīdzība.
4 komentāri