Kamēr ministrija izstrādā ”iekļaujošās izglītības” plānu, Strazdumuižas skola jau palīdz neredzīgiem bērniem

1 komentārs
Kamēr ministrija izstrādā ”iekļaujošās izglītības” plānu, Strazdumuižas skola jau palīdz neredzīgiem bērniem
Foto: LETA

Nevaram visu laiku runāt, kā palīdzēt, – ir beidzot kaut kas jāsāk darīt! Tie ir Strazdumuižas internātvidusskolas direktores vārdi, kura bažīgi skatās uz Izglītības un zinātnes ministrijas daudzu gadu plānu beidzot radīt modeli, kā akliem, kurliem, nestaigājošiem vai kā citādi neattīstītiem bērniņiem iekļauties mūsu skolu sistēmā. Kamēr plāns tikai top, Strazdumuiža jau septīto reizi šajās dienās rīko speciālu nometni neredzīgiem bērniņiem.

Strazdumuižas internātvidusskolā iestājies klusums – skolēni brīvlaikā devušies mājās, un tas ir laiks, kad šeit ierodas vecāki ar vēl pavisam maziem neredzīgiem bērniņiem. Notiek nometne.

Gabriela ar mammu no Brocēniem šurp pirmo reizi atbrauca, kad viņai bija tikai gadiņš. Ārsti bija pateikuši, ka meitenīte neredzēs, bet ko darīt tālāk – mammai nebija ne jausmas. “Es neko nezināju. Ar skolas direktori iepazinos pie acu daktera rindā. Viņa pienāca un pateica, ka tā nedrīkst darīt. Iedeva bukletu, es izlasīju – kā strādāt ar neredzīgiem bērniņiem,” teic meitenītes mamma Tatjana.

Nu jau abas vairs neizlaiž nevienu skolas organizēto nometni. Mamma smejas, ka pašpiko, kā ar mazo strādā pedagogi, un brauc mājās visu atkārtot.

Citādāk bija Mārītei no Preiļu puses. Piedzima viņa kā vesels bērns, bet galvas operācijas rezultātā zaudēja redzi un kustības. Viss tagad jāmācās no jauna. “Pirmajā gadā nevarējām atbraukt, šī ir pirmā reize, bet tagad brauksim vienmēr. Iemāca, kā bērnam dzīvot ar viņa vajadzībām,” teic Mārītes mamma.

Šī ir jau septītā skolas rīkotā nometne. Vecāki sabrauc no visas Latvijas, uz nedēļas nogali apmetas internātā un kopā ar bērniem mācās pasauli iepazīt ar rokām. Ideja radās skolas direktorei, kura nespēja noskatīties, kā pirmos dzīves gadus neviens vecākiem nepamāca, kas bērnam vajadzīgs.

“Dažkārt bija tā – aiziet uz parasto skolu, viņam pasaka – klausies! Bet vecāki to nezina, un skola saka tā, un tā arī būs. Atnāk bērns uz 4.klasi, nemāk rakstīt, bet viņam bija jāmācās brailā,” teic Strazdumuižas internātskolas direktore Ligita Ģeida.

Iekļaujošā izglītība ir ministrijas šī brīža veicamo darbu sarakstā. Apņemšanās ir trīs gadu laikā sakārtot atbalsta tīklu tā, lai gan ģimenēm, gan valstij būtu skaidrs – kāda palīdzība vajadzīga, kur to saņemt un cik tā maksā. Pagājusi puse no noliktā laika.

Pagājušais gads aizgāja, aptverot visu vajadzību klāstu. Līdz vasarai pētnieki tagad analizēs pārējo Baltijas valstu un arī bagātās Zviedrijas piemērus, lai tad nāktu klajā ar piemērotāko atbalsta modeli Latvijai. Strazdumuižā gan ministrijas veikto vērtē ar bažām.