Kalnciema kvartālā sācies sēklu un dīgstu tirgus; topā skaistumaugu sēklas

Pievienot komentāru
Kalnciema kvartālā sācies sēklu un dīgstu tirgus; topā skaistumaugu sēklas
Foto: Pixabay.com

Zirņi, ķiploki, sīpoli un salāti – līdz ar pavasari tirgos parādās stādi un sēklas, lai zemnieki un mazdārziņu īpašnieki varētu stādīt kultūraugus pēc sirds patikas. Sortiments tiešām ir plašs, taču vairums sēklu ievestas no ārzemēm. Pircējiem topā ir gan skaistumaugi, ziedi, gan ēdamie augi. Modē atgriežas sentēvu iemīļotie augi, piemēram, kaņepes un pupas.

Kalnciema tirgus burzmā starp tradicionālajiem lauku labumiem parādījusies arī sezonas aktuāla prece – sēklas un stādi. Pēdējos gados modē nācis sēklas dīdzēt uz trauciņa palodzē, lai ātru roku varētu paķert ikdienas vitamīnu devu. Šī kundze iegādājusies salātu stādus ar visu podiņu.

Pārdevējs naski izrāda savus krājumus un atgādina senās tautas gudrības, kā tikt pie labas un veselīgas uzkodas. “Ļoti vienkārši – piespiežam sīpolu līdz 2/3 iekšā, liekam vienu pie otra, pēc bruģa metodes. Un 3-4 nedēļu laikā būs savi lociņi,” stāsta Zigmārs.

Košajās paciņās sapakotās sēklas ražotas siltajās dienvidu zemēs. Izrādās, vietējais pircējs aizvien tur cieņā svešzemes mantu. Latvijā klimatiskie apstākļi neļauj ražot plaša sortimenta sēklas lielos daudzumos. Ir entuziasti, kas aizraujas, prot izaudzēt, bet lielos apjomos tās nāk no dienvidu reģioniem.

Modē nāk tautiskās zemkopības kultūras. Īstenu renesansi piedzīvojusi kaņepe, no kuras agrāk gan auklas pina, gan azaidu taisīja. Tagad senās gudrības tiek celtas godā, un izrādās, ka šim augam ir vēl daudz labu īpašību.

Mūsu vecmāmiņas zināja, ko darīt. Eļļu spieda. Veselībai – imūnsistēmai, aminoskābes, tā ka gan zivju, gaļas vietā var ēst. Šīs ir negrauzdētās, no tām var gatavot vegānu kaņepju pienu. Īpaši krāšņa ir vietējo pupu kolekcija. Eksotiskas krāsas, kas izaugušas pašmāju dobēs.

Tā ir maza daļa mūsu kolekcijas, ko esam savākuši vienuviet, lai parādītu dažādību. Piedāvājam iegādāties, audzēt tālāk. Sēklu tirgus laikā entuziasti aicināti ierasties ar saviem krājumiem, kurus var iemainīt pret domubiedru krājumiem. Īpašā vērtē ir retas zirņu un ķiploku šķirnes.