Kaligrāfi nākotnē skolās grib atjaunot glītrakstīšanas stundas

27 komentāri

Latvijā atdzimst kaligrāfija jeb māksla skaisti rakstīt ar roku – arvien vairāk cilvēku vēlas apgūt šo tūkstošiem gadu seno rakstīšanas veidu. Tas šobrīd esot sava veida “bums” ne tikai mūsu valstī, bet visā pasaulē. Kaligrāfi pat iecerējuši, ka nākotnē izdosies skolās atjaunot glītrakstīšanas stundas, ziņo raidījums 900 Sekundes.

Šīs nodarbes meistari ir pārliecināti, ka glītā rakstīšana nomierina, attīsta pašdisciplīnu un veido skaistāku pasauli, bet glītā rakstīšana būtu arī jāatjauno skolās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Man rokraksts ir vienkārši briesmīgs, kā saka – kazas kāja, bet tad, kad tu paņem spalvu rokās, ievelc elpu un neelpo, starp citu, tad raksts ir pilnīgi cita lieta,” tā stāsta kaligrāfe un kaligrāfijas pasniedzēja Līvija Bērziņa.

Skaties foto:

Līviju Bērziņu mākslas aprindās noteikti var uzskatīt par kaligrāfijas vecmeistari – glīto rakstīšanu ar spalvu un tušu viņa sauc par savu jau četrus gadu desmitus. Septiņus no tiem rakstīšanas prasmi nodod arī citiem un saka – atsaucība ir ļoti liela un vēršas plašumā, daudzi uz nodarbībām mēro ceļu pat no Liepājas un Rēzeknes.

Līvija Bērziņa, kaligrāfe un kaligrāfijas pasniedzēja:

Man par to ir vislielākais prieks, ka cilvēki nāk vairāk. Manus kursus ir izgājuši vairāk nekā 100 cilvēku, mums ir nodibināta Kaligrāfijas biedrība, kurā mēs esam apmēram 20 cilvēku. Vislielākā bēda ir tā, ka skolās nav glītrakstīšanas, un pašas skolotājas nemāk parādīt, kā burtiņu uzvilkt. Viskastrofālākais ir burts “a”. To nepareizā vietā sāk, un iznāk tāds karakuls.

Kaligrāfus Latvijā gan varot saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, bet pieprasījuma pēc viņu darbiem netrūkstot. Kaligrāfijas rakstā pasūta albumus, diplomus, apsveikumus, kāzu ielūgumus un ļoti populāras esot galda kartes.

Daļa bijušo Līvijas audzēkņu jau strādā par kaligrāfijas pasniedzējiem, starp tiem arī tādi, kuri Latvijā cenšas atjaunot tradīciju sūtīt ar roku rakstītas vēstules, turklāt tādas, kas veidotas kaligrāfiskā rakstā. Pagaidām gan vēstuļu apmaiņa noris apmēram 30 cilvēku lielā lokā.

Skaties video:

TOP komentāri

 • Vadims Kislovs
  +5 +5 0

  Vadims Kislovs

  laba lieta jo arī man skolā lika to iziet - baigi jau nepatika taču pat tagad kad man jau 50 gadu,daudzi saka - tev glīts rokraksts
 • kriksis666
  +5 +5 0

  kriksis666

  Tas būtu perfekti, jo paskatoties kā tagad daži raksta. Un vēl domā, ka tas ir skaisti forši un stilīgi. Tāpat iestādēs dokumenti... tie, kuri nav trāpījuši uz glītrakstīšana stundām arī dokumentus mēdz aizpildīt tā, ka ej un zīlē, kas tur domāts.
 • Sane
  +4 +4 0

  Sane

  Vēl pāris dienas atpakaļ teicu bērniem kad vajadzētu skolā atjaunot glītrakstīšanu, jo viņu vecumā man bija izveidojies jau savs rokrasts, bet viņi raksta kā cūka ar kāju.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl