Kafijā kofeīna līmenis ir daudz lielāks nekā enerģijas dzērienos, apgalvo tirgotāju pārstāvis

Pievienot komentāru
Kafijā kofeīna līmenis ir daudz lielāks nekā enerģijas dzērienos, apgalvo tirgotāju pārstāvis
Kristina Alexanderson / Flickr

Kamēr savu kārtu uz trešo lasījumu gaida likums par aizliegumu tirgot enerģijas dzērienu nepilngadīgajiem, tikmēr tirgotāju pārstāvji apņēmušies pierādīt, ka šādi likuma grozījumi tomēr nebūtu atbalstāmi. Viņi uzskata, ka enerģijas dzērieni nav kaitīgāki par citiem kofeīnu saturošiem dzērieniem, turklāt šāds likums var novest pie tiesvedības.

Uz minētajām likuma izmaiņām asi reaģējuši tirgotāji un rūpnieki, kuri uzskata, ka šāds likums kropļos tirgu, turklāt runas par enerģijas dzērienu kaitīgumu esot pārspīlētas. Šāds viedoklis ir arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LRTK) pieaicinātam austriešu ekspertam, kurš saka, ka kafijā un limonādēs kofeīna saturs ir krietni lielāks.

Skaties foto!

“Aizliedzot nepilngadīgajiem tirgot enerģijas dzērienus, Latvija pārkāptu vairākus punktus Eiropas Savienības (ES) līgumā par brīvo tirdzniecību. Enerģijas dzērienu ražotāji ir gatavi vērsties Eiropas tiesā, ja šāds likums tiktu pieņemts. Līdzīgs likums ir pieņemts Lietuvā, un viss liecina, ka sāksies tiesvedība,” tā norādījis Andreass Kadi, pārtikas ķīmijas eksperts.

Viņš arī norādīja, ka enerģijas dzērienu patēriņš Latvijā esot mazs, tāpēc nav pamata šādam aizliegumam. Šāds secinājums viņam radies pēc 2013. gadā veiktā pētījuma datiem, kurā noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotāju, arī pusaudžu, vidū enerģijas dzērieni nav īpaši populāri, jo kofeīns tiek uzņemts, dzerot tēju un kafiju.

“Latvijas iedzīvotāji kofeīnu patērē pieļaujamos apmēros. Ja viņi dzertu jūtami vairāk kafijas, arī tad robežvērtības diez vai tiktu sasniegtas,” SKDS direktors Andris Kaktiņš.

Uztura speciālisti norāda uz veselības traucējumiem

Neatkarīgi no šiem datiem uztura speciālisti un ārsti tomēr atzinīgi vērtē aizliegumu pārdot nepilngadīgajiem enerģijas dzērienus, jo nav šaubu, ka tie veselībai kaitē. To iespaidā var rasties sirdsdarbības traucējumi un paaugstināties asinsspiediens.

Lolita Neimane, diētas ārste:

Par kafiju runājot, te ir arī citas vielas. Kafija nelielās devās ir pat ieteicama. Enerģijas dzērienam klāt nāk arī cukurs, ko neiesakām. Dienas deva ir 20 gramu. Zinot, ka uz 100 gramiem enerģijas dzēriena ir 9-10 grami cukura, jau tikai 200 ml ir dienas deva ar cukuru.

Pārmērīgais cukura daudzums izraisa arī aptaukošanos. Jaunākā statistika liecina, ka liekais svars ir katram ceturtajam bērnam Latvijā.

Skaties video!