Kāds ir mūsdienu tētis? Kāda karavīra un divu bērnu tēva stāsts

0 Komentāru

Austrumu kultūrā Tēva dienai ir pat lielāka popularitāte nekā Mātes dienai. Pie mums tomēr ir citādi.

Stāsts par to, kā savu lomu ģimenes dzīvē redz paši tēvi un cik daudz iesaistās ikdienas rūpēs.

Ir vairākas lietas, kuras jautrāk darīt tieši ar tēti – piemēram, skaļi smieties un šūpoties.

Nacionālo bruņoto spēku karavīram Gatim Indrēvicam ir divi bērni – trīsgadīgā Kate un divgadīgais Haralds. Kad piedzima pirmā meitiņa, bija jāpaiet laikam, lai pierastu pie tā, ka esi kļuvis par tēvu.

Gatis Indrēvics
divu bērnu tētis

Nav tā, ka ierauga, ak, un viss… Man nebija tā, ka bezierunu mīlestība… Man tomēr pie tā bērna jāpierod, ka mana dzīve mazliet ir pamainījusies, tās sajūtas aug un tad viņas izaug.

Gatis uzskata, ka tētiem nav jāsacenšas ar mammu, kurš ģimenē ir svarīgāks, jo lomas abiem vecākiem ir dažādas. Gata sieva Uva vīram vienmēr ir uzticējusies, viņa uzskata, ka vīrietim jāļauj uzreiz piedalīties bērnu auklēšanā. Piemēram, pašas pirmās reizes autiņbiksītes Katei mainīja tieši Gatis – Uvai likās, ka meitiņa ir pārāk trausla. Turklāt sievietes ir daudz emocionālākas.

Gatis Indrēvics
divu bērnu tētis

Tieši tā – ar vēsu prātu. Tas nenozīmē, ka manī kaut kādas emocijas neieslēdzas, bet ātri varu noslapēt vai neizrādīt, lai neuztrauktu Uvu par daudz.

Tēti tagad ir ļoti mainījušies – viņi ne tikai kļūst daudz izpalīdzīgāki, bet arī prot izrādīt savas emocijas – apskaut, samīļot, nomierināt savus bērnus. Pirms 30-40 gadiem to darīja retais.

Mūsdienu tētis salīdzinājumā ar savu tēvu četrreiz biežāk saviem bērniem saka, ka mīl viņus, un vismaz trīsreiz biežāk atvainojas bērniem, ja pats ir kļūdījies, secināts aptaujā, kas veikta ģimenes portālā ”Mammām un tētiem.lv”.

Inga Akmentiņa-Smildziņa
Latvijas Vecāku organizācijas ”Mammām un tētiem.lv” vadītāja

Mūsdienu tētis ir stipri mainījies labā nozīmē, jo viņiem emocionāli ciešākas attiecības ar bērniem.

Vīriešiem pašiem būtu jāsaprot, kā viņi paši sev uztver kā tēvus, saka demogrāfs un sešu bērnu tēvs Ilmārs Mežs. Vecākajai meitai ir 25 gadi, bet jaunākajai – divi gadiņi.

Ilmārs Mežs
demogrāfs, sešu bērnu tēvs

Ir ļoti noderīga šīs dzīves grūtības kā jebkuras dzīves grūtības. Mazie sīkumiņi, ko izdzīvo līdz visus augšanas priekus. Tomēr ar katru gadu aizvien vairāk un vairāk lietas uzlabojas – tēvi ar maziem bērniem agrāk pirms gadiem 20 tas bija retums, tagad tas ir diezgan bieži sastopams.

Tikmēr Gatis saprot, ka bērnu audzināšana ir komandas darbs, bet viņa dēlam un meitai no tēta nav bail, pie viņa var pieskriet arī intervijas laikā, ja esi noilgojies un viņš ne tikai pārtrauks runāt, bet arī samīļos.
0 Komentāru