Kādos gadījumos gripa ir īpaši bīstama un var novest pie ļoti bēdīga rezultāta? Skaidro SPKC!

11 komentāri
Kādos gadījumos gripa ir īpaši bīstama un var novest pie ļoti bēdīga rezultāta? Skaidro SPKC!
Foto: LETA

”Gripas iznākumu var ietekmēt ne vien hroniskas un akūtas saslimšanas, bet arī citi faktori – kaitīgie ieradumi, fiziska un psihiska pārslodze, ilgstošs stress, kā arī novēlota vēršanās pie ārsta,” jautāta, kādos gadījumos gripa ir īpaši bīstama un var beigties arī letāli, portālam Skaties.lv jau iepriekš skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Laura Ševčenko.

Gripa ir nopietna un var būt arī smaga saslimšana. Visbiežāk smagas komplikācijas, tostarp arī letālas, rodas riska grupu iedzīvotājiem, skaidro SPKC pārstāve.

Pēdējo gadu smagākā gripas epidēmija bija 2012. – 2013. gada ziemā un pavasarī, kad pēc saslimšanas ar gripu Latvijā nomira 79 cilvēki.

Gandrīz visiem 2012. un 2013. gada gripas epidēmijas laikā mirušajiem pacientiem tika konstatētas smagas hroniskas vai akūtas saslimšanas. 80% gadījumos pacientu vecums bija virs 50 gadiem.

Minētajos gadījumos pacientiem bijušas vairākas hroniskas saslimšanas, no kurām biežāk sastopamās saslimšanas ir asinsrites sistēmas saslimšanas, elpošanas sistēmas slimības, cukura diabēts, adipozitāte jeb liekais svars, audzēji, infekcijas.

Tāpat neviens no pacientiem nebija vakcinējies pret gripu, sacīja L. Ševčenko.

SPKC iesaka vakcinēties pret gripu, taču tajā pašā laikā norāda, ka cilvēki lielā mērā paši ir atbildīgi par savu veselību un to, cik laicīgi plāno profilakses pasākumus.

Aktuāli! Kā atšķirt saaukstēšanos no baisās gripas

Gripas epidēmija skārusi arī Latviju. Bieži vien mēdzam ignorēt simptomus, kas varētu liecināt par nopietnāku saslimšanu. Lūk, galvenās atšķirības starp saaukstēšanos un gripu.

Gripai raksturīgs pēkšņs drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra līdz pat 40°C, savukārt saaukstēšanās gadījumā temperatūra var neparādīties uzreiz. Gripas gadījumā sāp acis, un galvassāpes ir īpaši izteiktas. Tāpat ir tā saucamā ”kaulu laušana”. Saaukstēšanās gadījumā cilvēks jūt tikai nelielu spēku izsīkumu. Lasi vairāk te!
11 komentāri