Kādi ir iemesli aizliegumam fotografēt preces veikalos?

16 komentāri

Lai gan mūsdienās daudz lietojam mobilos tālruņus, tostarp arī fotografējot dažādus notikumus un lietas, Latvijā joprojām daudzos veikalos preču fotografēšana ir aizliegta. Daudzi pircēji nezina par šādu ierobežojumu un faktiski pārkāpj veikala noteikumus.

Diezgan bieži šodien daudziem veikalu apmeklētājiem rodas vēlme nofotografēt kādu preci, lai vēlāk nosūtītu bildi draugiem vai ģimenei. Piemēram, tas tiek darīts, lai kopā izvēlētos vakara ēdienkarti vai konsultētos par to, vai pielaikotās drēbes piestāv vai ne. Tomēr daudzos veikalos tas nav atļauts, par ko liecina šāda uzlīme. Mārketinga speciālisti norāda, ka veikaliem Latvijā tomēr beidzot būtu jāpielāgojas klientu saziņas paradumiem.

Ekrānuzņēmumi

Ieva Treija
Latvijas Mārketinga profesionāļu kolēģijas valdes locekle

Agrāk mēs komunicējām zvanot, rakstot, tagad mēs komunicējam, sūtot bildes. Mēs gribam parādīt; tas ir vienkāršākais, ātrākais veids, dažiem tas šķiet piemērotākais veids, kā komunicēt. Ne vienmēr tie aizliegumi noved pie kaut kāda loģiskā rezultāta. Protams, ja man vienreiz aizrādīs, es tur vienkārši nebraukšu, jo ir pietiekami daudz veikalu, kur es varu fotografēt un man neviens par to nebakstīs ar pirkstu.

Aizliegums fotografēt vai filmēt tirdzniecības vietā visbiežāk tiek pamatots ar drošības, intelektuālā īpašuma un konkurences apsvērumiem.

Inga Bite
veikalu tīkla ”RIMI Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja

Protams, veikals ir publiska vieta un tam ir sava veida specifika. Tas nozīmē, ka viss veikalu iekārtojums, cenu komunikācija, vizuāli materiāli, izvietojums, tā ir paša uzņēmuma pūles un tās ir viņu zināšanas, kā veikali tiek iekārtoti, un tam savukārt ir ļoti liela saistība ar konkurenci.

Lai kādi arī nebūtu fotografēšanas mērķi, lai darītu to, būtu jāprasa veikala darbinieka, piemēram, apsarga atļauja. Mārketinga speciālisti norāda, ka veikalu darbiniekiem tomēr nebūtu jāaizrāda katram cilvēkam par preces uzņemto bildi, jo tas nenāk par labu paša veikala reputācijai. Savukārt veikalos uzsver, ka apsardze ir mācīta novērtēt katru gadījumu, un, ja tas tiek darīts ikdienas vajadzībām, ļaut fotografēt produktus.

Inga Bite
veikalu tīkla ”RIMI Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja

Ja tā situācija ir ļoti neliela un tiešām ir nepieciešams nofotografēt kādu objektu, tad visbiežāk apsargi to zina un redz, un atšķir tomēr tās situācijas.

Tātad kaut gan veikalos arī ir aizliegums fotografēt preci, pēc atļaujas saņemšanas to ir iespējams darīt. Veikalu pārstāvji arī norāda, ka ņems vērā mūsdienu komunikācijas īpatnības un nepieciešamības gadījumā ir gatavi pārskatīt savus iekšējos noteikumus.

TOP komentāri

 • Madara
  +10 +10 0

  Madara

  ...stulbi un vél stulbáki.Konkurences nolúkos ieies un apskatís bez fotográféšanas,ja kkas interesés.Un skatít nevienam nav aizliegts.Bet Latvija paliek Latvija ar visiem stulbajiem likumiem un líkumiem, bez sava mugurkaula.
 • Mareks Lielbardis
  +9 +9 0

  Mareks Lielbardis

  Esmu fočējis pat ar profesionālo kameru, kad redzu kādu brāķi, vai ko smieklīgu. Vajag mācēt nekrist acīs un, ko gribu, to daru.. tāpat viņi- filmē mani, neprasot atļauju. Priekā!
 • Zane
  +8 +8 0

  Zane

  Pati arī esmu fočējusi daudzas reizes veikalā, ja vajag kādam ko parādīt, paprasīt vai vienkārši salīdzināt. Neko sliktu tur neredzu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl