Kādā viensētā Vidzemē manīti lāči, mielojoties ar plūmēm

15 komentāri
Kādā viensētā Vidzemē manīti lāči, mielojoties ar plūmēm

Kādā viensētā Valmieras pusē manīti lāči, mielojoties ar plūmēm, liecina deputātes Lindas Mednes (JKP) ieraksts “Facebook”.

Internetā izvietotajam video pievienots apraksts: “Nākas visiem kopā sadzīvot..”

Video redzams, kā divi ķepaiņi gaišā dienas laikā, nevairoties no turpat mītošajiem ļaudīm, droši mielojas ar zem plūmes nobirušajām ogām, ceļas kājās, lai to purinātu ar mērķi nokratīt nost vēl vairāk ogu, kā arī viens no lāčiem pat uzrāpies attiecīgajā kokā, tīkojot pēc saldās ēdmaņas. Tikmēr vien dažus metrus no plūmes redzamajā mājā kāds cilvēks notiekošo vēro pa logu, bet cits – turpat netālu filmē, kas liecina – arī cilvēku tuvā klātbūtne lāčus nebūt nebiedē.

Video autors, kāds vīrietis, fonā komentē: “Jātaisa tagad vakaros sēta ciet, citādi izgāzīs bišu stropus. Celmiņam jau esot izgāzuši.”

Video noslēdzas ar vairākiem šāvieniem gaisā no “baidāmās” bises, uz ko lāči reaģē visai gausi, pametot sētas teritoriju, kas apstiprina – no cilvēka tiem sevišķi nav bail.

Daži sociālo tīklu lietotāji komentāros pauž bažas, ka nākamais, ko ķepaiņi varētu likt uz kārā zoba, kad izbeigsies rudens veltes un pienāks gada aukstie mēneši, var būt cilvēks. Te gan daži iebilst, ka “lācis neuzbrūk cilvēkam kā barībai, jo mistkastes ir pārpildītas ar ēdienu un nepretojas.” Kāds cits gan iebilst, ka lauku sētās mistkastes neesot pārpildītas. Tikmēr vēl kāds norāda: “ja nav pārpildītas mistkastes, tad mednieku ierīkotās barotavas ir kā zviedru galds.”

Vēl daži lietotāji uzsver, ka ziemā lāči guļ. Uz ko citi atbild, ka tas atkarīgs no gaisa temperatūras – ja mīnusu nav, bet, teiksim, vien +5 grādi pēc Celsija, tad ķepaiņi ziemas guļā nedodas.

Diskusija arī raisījusi pārdomas par to, vai nebūtu jāļauj medīt Latvijā lāčus, ko patlaban darīt mūsu valstī ir aizliegts. Citi norāda uz lāču vēsturisko esamību Latvijā: “Lāči vēsturiski šeit ir mitinājušies tāpat kā vilki, lūši, pavisam sen. Tāda ir viņu daba un cilvēkam tai ir jāpielāgojas. Ja kāda populācija savairosies tā, ka radīs apdraudējumu, tad viņus sāks medīt. Viss, punkts.”

Lāčus Latvijā medīt ir aizliegts. Pat vēl vairāk, – top jauna Sarkanā grāmata, un tajā, visticamāk, iekļaus arī Latvijas lāčus.

15 komentāri