Kāda piesardzība Covid-19 izplatības laikā jāievēro grūtniecēm un zīdaiņu vecākiem?

Pievienot komentāru

Kas šajā koronavīrusa pandēmijas laikā jāievēro grūtniecēm un vecākiem ar zīdaiņiem, lai izsargātos no saslimšanas? Un vai bērns tiks nošķirts no māmiņas, ja viņai atklās inficēšanos? TV3 raidījums “900 sekundes” saņem daudzus šādus satrauktu skatītāju jautājumus.

Rīdziniece Signe ir divu mazuļu mamma. Esterei ir divarpus gadu, bet mazajam Markam – vien četri mēneši. Lai pasargātu sevi no inficēšanās, ģimene vairs pati nedodas ciemos un arī neaicina nevienu pie sevis. No mammas un bērnu ikdienas ir izslēgtas jebkādas publiskas vietas.

“Ja agrāk, piemēram, gājām pastaigā ar mazo uz veikalu pārtiku nopirkt vai kaut kā tā. Tad tagad uz veikalu neejam, uz veikalu iet tas, kuru mazāk žēl – vīrs, viņš tad arī iepērk pārtiku nedēļai. Pastaigās ejam, protams, bet izvairāmies no publiskām telpām. Brīvdienās aizbraucām kaut kur tālāk: uz mežu, kur cilvēku nav. Ikdienā izejam, te pie mājas ir spēļu laukumiņš, kur vecākā var iztrakoties, jo mājās sēdēt arī ir grūti,” stāsta Signe.

Zīdaiņu mammām un tētiem ārsti iesaka ievērot pastiprinātu higiēnu, ir sevišķi saskarsmē ar mazu bērnu.

Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe Inese Bļodniece norāda: “Jebkurā apkopšanas epizodē vai barošanas epizodē vienmēr jānomazgā rokas ar ziepēm un jādezinficē. Vienmēr aprūpējot jaundzimušo, mammai jālieto sejas maska. Tāpat kā pie jebkurām infekcijas slimībām, jāvēdina telpas, jādezinficē virsmas. Jaundzimuša gultiņai būtu jāatrodas 2 metrus no mammas gultas un bēbim jāguļ savā gultā.”

Līdzīgi piesardzības pasākumi sievietēm ir jāievēro, atrodoties Dzemdību namā. Latvijā, tāpat kā lielākajā daļā Eiropas valstu, māti no jaundzimušā nenošķir. Pat ja viņai ir aizdomas par inficēšanos vai arī jau apstiprināts Covid019, bet slimība norit vieglā formā.

“Pasaule nekur vēl līdz šim nav pierādījies, ka bēbis varētu iegūt no mammas infekciju līdz dzimšanas brīdim. Un tieši tāpat ar mammas pienu arī viņš nevar saņemt vīrusa infekciju. Vienīgais ceļš, kā jaundzimušais varētu inficēties, ir tieši tāpat kā visi apkārtējie sabiedrībā – ar elpceļu sekrētu, mammai šķaudot, klepojot, runājot,” norāda Bļodniece.

Rīgas Dzemdību nams ir sagatavojies pieņemt arī grūtnieces, kas ir slimas ar Covid-19, vai ir inficēto kontaktpersonas.

“Mums ir izstrādāts atsevišķais regulējums, ierīkotas speciāli nodalītas telpas, speciāli nodalīti stāvi gan Covid-19 pacientēm, gan Covid-19 pacientu kontaktpersonām. Respektīvi, šīs pacientes nekādā gadījumā nesaskarsies ar kopējo veselo pacientu plūsmu. Tāpat mēs esam gatavi jaundzimušā aprūpei,” norāda Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

Bet attiecībā uz apmeklētājiem gan ir pieņemti strikti ierobežojumi. Pavadošas personas vairs nevar piedalīties dzemdībās. Bet paciņas ir jāatstāj pie Drošības dienesta, un pēc tam tās nodotas pacientēm ar personāla palīdzību.

“Ja mēs esam jauni un veseli un domājam, ka mūs šī infekcija neskars jeb mēs kaut kā, paveiksies, tad padomājam blakus par mūsu pieredzējušo ārstu, pieredzējušo vecmāti, kurai tas var būt liktenīgi,” bilst Markova.

Savukārt profesionālo dzemdību speciālistu trūkums var apdraudēt topošo māmiņu un mazuļu veselību un dzīvību.