Kādā pagastā Latgalē sācies “bēbīšu bums”; kas šajos laukos tik īpašs?

2 komentāri
Kādā pagastā Latgalē sācies “bēbīšu bums”; kas šajos laukos tik īpašs?
Ilustratīvs foto: Jeremy Miles/Flickr

Dubnas pagasts Daugavpils novadā ir vienīgais, kur pagājušajā gadā nav samazinājies iedzīvotāju skaits, un tur gluži otrādi – arvien vairāk mazuļu nāk pasaulē, turklāt tieši Dubnā ir piedzimuši vienīgie dvīņi, vēsta reģionālais medijs Latgales Laiks.

Pērn nelielajā Dubnas pagastā piedzima 14 bērni, kas ir par desmit bērniem vairāk nekā 2014. gadā.

“To var dēvēt par dzimšanas bumu vai sprādzienu. Interesanti, ka vienā ģimenē piedzima bērns, pēc tam sekoja mazuļi diviem kaimiņiem. Laikam labs piemērs ir lipīgs,” tā “bēbīšu bumu” komentē Dubnas pagasta pārvaldes vadītājs Ēvalds Stašulāns.

Lai gan jau vairākus gadus Latvijā kopumā bija vērojams dzimstības pieaugums, jaundzimušo skaits tomēr nedaudz samazinās.

Skaisti! Uzzini, kurā no Baltijas valstīm piedzimis visvairāk bēbju

Dzimušo skaits Latvijā 2014. gadā, salīdzinot ar 2013. gadu, pieauga par 1150 jaundzimušajiem, Lietuvā – par 484 un Igaunijā par – 20.

Savukārt augstākā dzimstība Baltijas valstīs bija laika posmā no 1985. līdz 1987. gadam, kad gadā piedzima divas reizes vairāk bērnu nekā šobrīd.

1985. gadā Lietuvā piedzima 58,5 tūkstoši bērnu, savukārt 1987. gadā Latvijā un Igaunijā attiecīgi 42,1 tūkstotis un 25,1 tūkstotis mazuļu. Attiecīgi summārais dzimstības koeficients jeb vidējais bērnu skaits, kuri varētu piedzimt sievietei viņas dzīves laikā, saglabājoties attiecīgā gada dzimstības līmenim, Latvijā bija 2,2, Lietuvā – 2,1, bet Igaunijā 2,3. Vēlamais summārais dzimstības koeficients, lai notiktu normāla paaudžu nomaiņa, ir 2,1-2,2.

Baltijas valstīs šis rādītājs joprojām ir pārāk zems normālai paaudžu nomaiņai. Tas ir līdzīgi kā citās Eiropas Savienības valstīs, kur 2013. gadā pret 2012. gadu summārais dzimstības koeficients samazinājās un bija vidēji 1,55 (augstākais Francijā – 1,99, zemākais Portugālē – 1,21).

2 komentāri