Kādā mājā, kurai bijis nelegāls gāzes pieslēgums, dzīvojusi augsta amatpersona

1 komentārs

Pēc nedaudz vairāk nekā diviem mēnešiem Latvijā tiks atvērts dabasgāzes tirgus, un dabasgāzes cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties. Tam gatavojoties, valdībai jāpieņem virkne noteikumu. Par vieniem no tiem bažas radušās “Latvijas Gāzei”.

Demonstrējot, kas draud, patvaļīgi iejaucoties gāzes sistēmās, gada nogalē “Latvijas Gāze” ziņoja, ka gāzes tirgū zudumi lēšami miljonos eiro. Šodien valdības komiteja skatīja noteikumu projektu par dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem, kas cita starpā paredz sodus par gāzes zagšanu mīkstināt.

Aigars Kalvītis, AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs

Mēģinājums mīkstināt noteikumus katrā ziņā nav labs signāls sabiedrībai.

Šobrīd, ja uzņēmums konstatē gāzes zādzību, tas liek patērētājam samaksāt par nozagto gāzi un papildu viņam kompensāciju dubultā apmērā. Jaunais noteikumu projekts pagaidām šādu kompensāciju neparedz. Tas varot novest pie vēl lielākas gāzes zagšanas, par kuru jāmaksā visiem pārējiem, ministrus brīdināja “Latvijas Gāzes” valdes priekšsēdētājs.

Aigars Kalvītis, AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs

Brīvā tirgus apstākļos tā ir absolūti nepieņemama situācija, ka pārējā sabiedrība, kas ir godīga, maksās par tiem, kas šo gāzi nozog. Tā nedrīkst būt.

Ar gāzes zagšanu – pat īpaši organizētu – nodarbojas nevis pensionāri, bet turīgi cilvēki ar lielu gāzes patēriņu. Kādā mājā, kurai bijis nelegāls pieslēgums, dzīvojusi pat augsta amatpersona.

Aigars Kalvītis, AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs

Jā, tā ir taisnība, bet es neko neizpaužu, jo, panākot mierizlīgumu, mēs neizpaužam informāciju.

Tomēr Ekonomikas ministrija ir nostājusies patērētāju pusē, kuri šobrīd mēdzot kļūt it kā par gāzes zagļiem, paši to nezinot.

Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs, “Vienotība”

Mēs redzam realitātē, ka patērētājs nemaz nezina, ka viņam tāda plomba ir un viņš pat nezina kādā stāvoklī tā plomba, ir un pēkšņi viņam piestāda rēķinu par desmitiem tūkstošiem eiro.

Tā kā daļa no šiem cilvēkiem nav gatavi gadiem ilgi tiesāties ar “Latvijas Gāzi”, viņi piekrītot mierizlīgumam, sacīja ministrs.

Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs, “Vienotība”

Mums vēsturiski bija izveidojies, ka valdība stāvēja, tā teikt, piegādātāja pozīcijās, piegādātājam nav pienākums pierādīt, ka tā gāze ir nozagta, piegādātājam ir sankcija un uzreiz viņa ir jāmaksā. Mēs redzam, ka tas sods bez šī pienākuma pierādīt LG nozagtā apjomu ir nesamērīgs.

Arī patērētāju aizstāvji, kuri gadā saņem ap desmit sūdzībām par nesamērīgi augstiem “Latvijas Gāzes” piemērotajiem sodiem, uzskata, ka ka ne vienmēr zagšanas fakts tiek pierādīts.

Par valdība komitejā atbalstīto noteikumu projektu Ministru kabinets varētu lemt jau nākamnedēļ.

1 komentārs