Kā saglabāt garīgo veselību krīzes laikā? Atbild psihologs Reinis Upenieks

3 komentāri

Trauksme, neziņa, apjukums un pat izmisums ir izjūtas, kas daudzus piemeklē šajā grūtajā laikā. Esam izsisti no ikdienas ritma un bažīgi – nevien par veselību, bet arī par ekonomisko situāciju.

Neskatoties uz to, ka esošā situācija ir ieviesusi korekcijas mūsu ikdienā, valstī noteiktie ierobežojumi liek mainīt cilvēku paradumus, speciālisti iesaka saglabāt mieru. Nošķirt tās lietas, ko mēs varam tieši ietekmēt un tās, kas šajā mirklī atrodas ārpus ietekmes loka. Un tad pievērsties jautājumiem, ko mēs ikdienā varam sakārtot, ievērojot noteiktos ierobežojumus. Psihologs Reinis Upenieks iesaka izvērtēt arī informāciju, no kurienes un, cik lielā mērā cilvēki ikdienā uzņem.

“Šobrīd ļoti viegli ir uzķerties arī sociālajos medijos uz emocionāli provakatīviem informācijas kanāliem, kas burtiski ievelk emocionāli iekšā, un tās ir lietas, kur atkal mūsu pašu apzinātība var palīdzēt, ka mēs piedomājam līdzi vai nerit jau piektā stunda, ka es esmu kādā interneta portālā, un vai tas nenozīmē, ka es esmu tiktāl uzvilcies, ka tūlīt pat varētu pilnīgi neadekvāti, piemēram, uzbļaut kādam ģimenes loceklim,” norāda Upenieks.

Vienlaikus speciālists aicina iedzīvotājus izprast esošo situāciju un ierobežojumu pamatojumu. Turklāt gadījumos, ja redzam, ka kāds no līdzcilvēkiem būtiski pārkāpj vai neievēro Covid-19 ierobežošanas nolūkos ieviestos nosacījumus, nebaidīties uz to norādīt.

“Ja mēs redzam, ka apkārt neievēro, būt ļoti konsekventiem un jā, es pat teiktu atļauties reizēm izklausīties striktiem un nenobaidīties no tā, ka mums ir jāizklausās striktiem attiecībā pret apkārtējiem, ja viņi kādus nosacījumus neievēro. Tikai tad, kad mēs ar savu attieksmi pierādīsim to, ka mēs nevēlamies pieļaut izņēmumus, ka mēs nevēlamies, lai mūsu apkārtējie cilvēki par nopietnām lietām iesmej vai ņirgājas, tad mēs varēsim panākt rezultātu,” saka Upenieks.

Psihologs arī uzsver, ka šobrīd izšķiroši ir kā katrs mēs, kā sabiedrības daļa, gan paši ievērojam, gan veicinām to, ka pārējie ievēro noteiktos nosacījumus.