Kā pasargāt bērnus no ļaundariem internetā? Projektu atbalsta Eiropas Komisija

Pievienot komentāru

Lielākā daļa ES iedzīvotāju atzīst, ka drošība ir viena no būtiskākajām ES pievienotajām vērtībām. Mēs sagaidām, ka saņemsim labas preces un pakalpojumus, dzīvosim tīrā vidē, varēsim būt droši, lietojot internetu, un jutīsimies neapdraudēti savās mājās, pilsētā un valstī. Taču drošība, ko baudām, nav pašsaprotama. Bieži neaizdomājamies, cik daudz mūsu cilvēki dara, lai justos droši. Iepazīsim ES ikdienas varoņus!

Maija Katkovska ir Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja.  Viņa māca ES pilsoņus, īpaši bērnus, izmantot internetu labāk, drošāk un atbildīgāk, gatavo izglītojošus materiālus, rīko seminārus un sociālo mediju kampaņas vecākiem, bērniem un skolotājiem. Viņas vadītais Drošāka interneta centrs konsultē cilvēkus, kā rīkoties, ja par viņiem internetā publicēta nomelnojoša vai aizskaroša informācija, viņi tiek izsmieti vai šantažēti.

”Ikviens interneta lietotājs, kurš ir nonācis problēmsituācijā internetā un nezina, kā rīkoties, kā arī nav drošs, vai šajā gadījumā ir iemesls doties uz policiju, var sazināties ar mums – mēs konsultējam, palīdzam tikt galā ar šīm situācijām, vajadzības gadījumā iesaistot tiesībsargājošās institūcijas vai sociālo tīklu administrāciju,” stāsta Maija.

Palīdzība iekļauj gan psihologa atbalstu, gan ļoti konkrētu rīcības instrukciju, kā panākt nevēlamā satura izņemšanu no sociālajiem tīkliem. Sadarbībā ar Valsts policiju un interneta pakalpojumu sniedzējiem nelegālo saturu operatīvi izņem no publiskas aprites un attiecīgās vietnes slēdz.

Maija norāda, ka īpaši neaizsargāti pret interneta lietošanas riskiem ir bērni: ”Galvenās problēmsituācijas, kam bērni sevi pakļauj internetā, ir saistītas ar sociālo tīklu izmantošanu – viņi ievieto fotogrāfijas, sazinās ar internetā iepazītām personām, sūta aizskarošas piezīmes vienaudžiem un līdz galam neapzinās, ka internetam nav robežu un ka jebkas, ko tur ieraksta vai ievieto, ir publisks, būs publisks, un kontrole pār tā izplatību pazudīs.”

Ja gadījies nonākt situācijā, kad cietuši ir bērni vai atklāts bērniem kaitīgs saturs, Maija aicina ziņot par to tīmekļa vietnē Drossinternets.lv vai mobilajā lietotnē ”Drošs internets”, vai zvanīt uz bērnu un jauniešu bezmaksas uzticības tālruni: 116111 – tur uzreiz psihologs sniegs bērnam nepieciešamo palīdzību.

”Ir daļa, kas prot palūgt palīdzību, un ir daļa, kas jāiedrošina,” stāsta Maija, ”katru reizi, runājot ar bērnu, ir jāsaka, – tu neesi viens. Jebkurā situācijā, kad pret tevi ir vērsta vardarbība, arī emocionāla vardarbība interneta vidē, vienalga, no pieaugušo vai no vienaudžu puses – tev pie kāda ir jāvēršas.”

Maija atzīst, ka šis darbs nav viegls, tomēr tas sniedz gandarījumu: ”Pirmie ziņojumi par nelegālu saturu un bērnu seksuālo izmantošanu man kā jaunam cilvēkam bija šoks. Mums tika nodrošināts psiholoģisks atbalsts, runājām ar terapeitiem, lai spētu pieņemt šā darba ēnas pusi – ka tāda šī pasaule diemžēl ir, ka notiek arī visļaunākās lietas. Tomēr aplausi un labie vārdi pēc pasākumiem, pēc mūsu izstrādātajiem materiāliem, pedagogu semināriem, un skolām, kur mēs braucam, – tas ir tas, kas dzen uz priekšu un kas nevienu brīdi nav licis man domāt, ka kaut kas būtu jāmaina profesionālajā jomā”.

Eiropas Savienībā tās iedzīvotāju drošībai strādā tūkstošiem ikdienas varoņu. Viņi neprasa atzinību. Viņi vienkārši dara savu darbu.

Uzzini vairāk par drošību internetā. Klausies radio StarFM interviju ar Maiju Katkovsku – Latvijas Drošāka interneta centra vadītāju: