Kā paildzināt darba mūžu pēc 50? Sabiedrībai novecojot, arvien aktuālāka kļūst darbaspēka trūkuma problēma

2 komentāri
Kā paildzināt darba mūžu pēc 50? Sabiedrībai novecojot, arvien aktuālāka kļūst darbaspēka trūkuma problēma
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Latvijas sabiedrība strauji noveco un līdz ar to samazinās arī darbspējīgo cilvēku skaits. Taču vienlaikus arvien biežāk par bezdarbniekiem kļūst cilvēki vecumā virs 50 gadiem, lai arī viņu darba mūžs nebūt nav galā. Šo cilvēku veiksmīga  atgriešanās darba tirgū būtu daļa no darbaspēka problēmu risinājuma. Valsts līmenī tagad izskan apņēmība veicināt pusmūža cilvēku spēju konkurēt darba tirgū.

To, ka ar gados vecāku cilvēku nodarbinātību Latvijā ir problēmas, apliecina arī dati. Proti, no visiem reģistrētajiem bezdarbniekiem teju 40% ir vecumā virs 50 gadiem. Tādēļ darba mūža paildzināšana ir viens no galvenajiem uzdevumiem valstij.

Demogrāfijas tendences Latvijā liecina par sabiedrības novecošanos. Trūkst cilvēku darbaspējas vecumā. Vienlaikus iedzīvotāji vecumā virs 50 gadiem saskaras ar dažādām grūtībām, kas mazina viņu izredzes iekļauties darba tirgū.

“Tās problēmas, ar ko saskaras, lai cilvēki veiksmīgi atgrieztos darba tirgū, lielākoties ir saistīts ar veselības jautājumiem. Ar to, ka iegūtā izglītība diemžēl vairs neatbilst mūsdienu darba tirgus prasībām, kā arī ar zināmām psiholoģiskām barjerām pieņemt jaunos izaicinājumus,” skaidro Nodarbinātības Valsts aģentūras direktore Evita Simsone.

Rīgas aktīvo senioru alianses vadītāja uzskata, ka ir svarīgi panākt, lai gados vecākie darba ņēmēji nekļūtu par bezdarbniekiem. Kā liecina Eiropas Savienības dati, pēc desmit gadiem darba tirgū būs apmēram 40 profesijas, kuras šodien nepazīstam.

“Cilvēkiem ļoti svarīgi, lai saglabātu savu darbu, ja viņš darba vidē ir atkarīgs no tā, kā viņš spēj pārkvalificēties. Ja tiešām jūt, ka ir pensijas vecumā, tad tomēr varbūt ir vajadzīgas tās prasmes un iemaņas un ir kaut kas jāmācas. Ļoti svarīga it digitālā izglītība, kura jāveic,” saka Rīgas Aktīvo senioru alianses valdes priekšsēdētāja Terezija Mackare.

Lielākoties par bezdarbniekiem kļūst zemas kvalifikācijas darba darītāji un palīgstrādnieki. Tā kā darba tirgus kļūst arvien vairāk atkarīgs no tehnoloģiju attīstības, būtiskas ir strādājošo digitālās iemaņas un datorprasme.

“Ir ļoti daudzi cilvēki, kuri tuvojas pirmspensijas vecumam, tajā pašā laikā darba devējs ir nomainījis savas iekārtas, kas nozīmē, ka pie vecās iekārtas strādāja 10 cilvēki, tad pie jaunās strādās tikai divi, bet jau ar pavisam citu kvalifikāciju, ir skaidrs, ka tad tiem astoņiem jāmaina darba vieta vai arī jāpiemācās klāt iemaņas ar citu kvalifikāciju,” teic Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Turpinot samazināties darbaspējīgo cilvēku skaitam, aktuāls kļuvis jautājums par pensionēšanās vecuma palielināšanu. Konferencē “Pieredze, zināšanas un veselība ilgākam darba mūžam” izskanēja, ka līdzīgi kā citviet Eiropā pensijas vecums varētu pakāpeniski sasniegt 75 gadus.
2 komentāri