Kā notiek putnu gredzenošana? Reportāža no Ķeguma novada

Komentāri

Lai pētītu putnu izplatību, uzvedību un paradumus, rudens sākumā, kad Latvijā pilnā sparā notiek gājputnu aizlidošana uz siltajām zemēm, pie darba ķeras putnu gredzenotāji.

Ornitologs Dmitrijs Boiko septembrī parasti gredzeno putnus, kuri tuvākajā laikā pametīs dzimtās ligzdas, lai dotos garajā pārlidojumā uz siltajām zemēm. Viņš tos ķer putnu novērošanas stacijā Ķeguma novadā.

Lai pievilinātu putnus ķeramo tīklu virzienā, tiek atskaņotas putnu dziesmas. Esot pie tīkla, gredzenotājam uzmanīgi jāskatās, no kuras puses putns ir ielidojis iekšā.

“900 sekunžu” viesošanās laikā tīklā ielidojušas vairākas peļkājītes.

Peļkājīti ornitologs ievieto speciālajā maisiņā, kur putniņš gaidīs gredzenošanu. Tikpat veikli Dmitrijs tiek galā ar citiem un iet pie nākamā tīklā. Daļa putnu jau aizlidojusi prom uz siltajām zemēm, piemēram, ķauķi, taču vairākas sugas vēl ir palikušas.

“Piemēram, peļkājītes, kuras izņēmām no tīkliem, viņas vēl migrēs kādu mēnesi un lidos uz Eiropu,” min ornitologs.

Atnākot pie nākamā tīkla, Dmitrijs ierauga tajā dziedātājstrazdu.

Protams, putni ir uztraukušies, taču ķeramais tīkls tiem pāri neko nenodara. Gredzenošana ļauj noskaidrot, kādi ir putnu pārvietošanās ceļi dzīves laikā, kādi ir nāves cēloņi un cik ilgi putni dzīvo. Piemēram, kāda melnā meža strazda mūžs, pateicoties gredzenošanai, tika noskaidrots – viņam ir seši gadi.

Noķertais melnais meža strazds jau bija ar gredzenu. Kā izrādījās, Dmitrijs viņu gredzenojis pirms četriem gadiem. Atkārtoti noķert var ļoti nelielu putnu skaitu, Dmitrijs stāsta, jo maziem putniem, tai skaitā melnajiem meža strazdiem, mirstība ir liela. Šo strazdu Dmitrijs ir gredzenojis 2014. gada pavasarī.

“Pa šo laiku viņš ir vairākas reizes Holandē vai Anglijā ziemoja, vai Vācijā un tad atgriezies atpakaļ, tas lieko reizi pierāda to, ka gredzenošana nekaitē putniem,” norāda ornitologs.

Gredzenošana notiek ātri un putns tiek palaists brīvībā.

Latvijā putnus gredzeno kopš 1925. gada. Šogad ar to drīkst nodarboties 69 putnu gredzenotāji. Putnu gredzenošana atklāj to ceļošanas paradumus.

Gredzenošanas centra vadītājs Edmunds Račinskis saka: “Cik tālu, kādā virzienā, vai pieaugušie lido mazāk nekā jaunie. Vieni no tālākajiem Latvijā gredzenoto putnu atradumiem ir Dienvidāfrikā.”

Tikmēr Dmitrijs Boiko cer uz Ķeguma novada pašvaldības atbalstu, uzlabojot vietas infrastruktūru, jo stacija un apgredzenotie putni nes novada vārdu ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs.

Lasi vēl