Komentāri

Gripa bija, ir un būs, tāpēc Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes profesore un infektoloģe Ludmila Vīksna atklāj, kā no saslimšanas ar gripu izvairīties, atgādinot, ka gripa ir vīrusinfekcija, kas izplatās pilienu veidā pa gaisu, un ka gripu, ja ar to tomēr saslimst, var veiksmīgi izārstēt ar speciāliem etioloģiskiem, tas ir, pret gripas vīrusu vērstiem, medikamentiem.

Izrādās, ka gripa ir ļoti sena vīrusinfekcija, kas zināma jau vairākus gadsimtus. Profesore Ludmila Vīksna stāsta, ka gripa izplatās pilienu ceļā pa gaisu un ka vakcinācija, protams, ir visdrošākais veids, kā no tās izsargāties.

“Gripas vīruss ir ļoti dzīvīgs un mainīgs, kas piemērojas apstākļiem. Taču šā gada vīruss ir tāds, kāds bija prognozēts, līdz ar to tie, kuri ir vakcinējušies, ir saņēmuši ļoti pareizu vakcīnu, kas veidota tieši tādai vīrusu kombinācijai, kas pašlaik ir Eiropā un Latvijā,” atzīst profesore.

Taču gripas inficēts materiāls var nonākt arī uz sadzīves priekšmetiem, līdz ar to, liekot pirkstus pie sejas, to varam ievazāt mutē vai deguna gļotādā, tādējādi inficējoties.

Tāpēc profesore aicina ievērot tīrību un vēlreiz tīrību visos aspektos:

  • nelikt rokas pie mutes vai deguna, braucot trolejbusā vai ieejot veikalā;
  • vēdināt telpas;
  • ja ir iespējams, mazgāt rokas ar ziepēm, arī seju var nomazgāt biežāk, nekā parasti to dara;
  • mājās traukus lietot atsevišķi, jo nekad nezinām, kurš no mūsu ģimenes locekļiem ir jau inficējies ar gripu.

Svarīgi arī, lai neradītu papildu faktorus, kas veicina gripas vīrusa izplatību, piemēram, lai kājas un rokas ir sausas un nedabū aukstumu. Ja slimība tomēr ir sākusies, galvenais, pēc infektoloģes domām, ir gulēt mājās, nemēģinot saprast, tā ir gripa vai vienkārši saaukstēšanās.

Ludmila Vīksna gan atgādina, ka gripas vīrusa ārstēšana Latvijā ir ļoti efektīva, jo mums ir pieejami medikamenti, kas mazina vīrusa vairošanos. “Tāpēc es iesaku uzreiz sazināties ar ārstu, tiklīdz ir temperatūra, nespēks, aizlikts deguns, krekšķis un aizdusa – elpas trūkums ne tikai tad, kad ir fiziska slodze, bet arī miera stāvoklī  –, lai ārsts izlemj, cik nepieciešams ir pretgripas preparāts,” viņa norāda.

Video

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl