Kā atpazīt veselīgu un dabīgu pārtiku veikalā?

Komentāri

Bioloģisks un ekoloģisks! Pieprasījums pēc šādiem produktiem, kas tiek solīti kā īpaši veselīgi un dabīgi, pieaug arvien straujāk. Taču – cik ļoti varam ticēt ražotājiem, ka tiešām nopērkam to, kas solīts.

BIO, EKO! Šādi vārdi tiek iekļauti uzņēmumu nosaukumos un produkcijas marķējumā arvien biežāk. Vēl ir arī dažādas uzlīmes – Latvijas zaļā karotīte, Eiropas zaļā lapiņa. Vairums LNT Ziņu sastapto pircēju atzīst, ka viņi interesējas par produkta izcelsmi, taču dažādo marķējumu nozīme cilvēkiem bieži vien ir sveša. ”Pievēršu uzmanību eko produktiem, pievēršu uzmanību Latvijas produktiem, veselīgam dzīves veidam. Marķējumos neieskatos, godīgi sakot,” tā LNT Ziņu aptaujātais Dainis. Arī Valērijs atzīst, ka pievēršu uzmanību, lai būtu svaigi un arī ekoloģiski: ”Labāk dārgāk, bet garšīgi un arī ekoloģiski.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Rimi lielveikalu aprēķini liecina, ka aizvadīto divu gadu laikā pircēji trīs reizes vairāk iegādājušies bioloģiski audzētus produktus. Īpaši populārs ir eko piens un piena izstrādājumi, tiem seko dārzeņi un augļi. ”Arī bērnu pārtika, zīdaiņu pārtiku labprāt pērk, tāpat arī ekoloģiskos banānus jaunās māmiņas dod saviem mazuļiem. Arī mājas tīrīšanas līdzekļi ir vēl viena produktu grupa, kas ar katru gadu kļūst arvien populārāka,” norāda Rimi Latvja pārstāve Dace Valnere.

Ir vairākas pazīmes un lietas, kas apliecina produkta bioloģisko izcelsmi. Eko augļi, dārzeņi parasti ir atsevišķi safasēti, lai nesajūk kopā ar parastajiem.

Taču visuzticamākais esot Eiropas Savienības eko marķējums. Tās ir auga lapas formā izkārtotas baltas zvaigznītes uz zaļa fona. Šāds marķējums esot garantija, ka produkts nāk no eko saimniecības.

”Ja zemniekam ir bioloģiskais sertifikāts, tad viņš drīkst spiest to marķējumu savam produktam, ja šī sertifikāta nav, to izmantot nedrīkst,” norāda veikala Dabas dobe pārstāve Liene Brizga-Kalniņa.

Taču arī šeit ir nianses, zem Eiropas eko marķējuma lapiņas jābūt kontrolējošās institūcijas numuram. Ja ciparu nav, tas jau ir aizdomīgi.

Jābūt uzmanīgiem ar pārtikas uzņēmumiem, kuri savā nosaukumā iekļāvuši eko vai bio burtu salikumu. Pārtikas un veterinārajā dienestā skaidro, ka pārtiku ražojošajiem uzņēmumiem eko un bio no nosaukuma būs jāizņem.

”Tas nozīmē uzņēmumam ir jānomaina uzņēmuma nosaukums, lai nemaldinātu patērētāju, bet ja šinī gadījumā ir nosaukums, tad ir dots otrs papildus nosacījums papildus norādīt, ka šie produkti nav ražoti bioloģiskā lauksaimniecībā un līdz ar to pakāpeniski jānomaina uzņēmuma nosaukums,” skaidro PVD bioloģiskās lauksaimniecības daļas eksperte Adrija Sietiņsone.

Ja pārtikas nozarē ir noteikumi, kas ierobežo eko un bio vārdu salikuma lietojumu, tad nepārtikas nozarē šī lieta iet pašplūsmā. Spilgts piemērs ir dažādos veikalos nopērkamie eko – ādas apavi vai eko ādas mēbeles. Dabīgās ādas meistars norāda, ka eko āda ir negodīgu tirgoņu izgudrojums. Eko – āda atstāj robu makā, savukārt neveselīga pārtika rada robus veselībā. Pērkot dārgāko bioloģisko labāk pirms tam pamatīgāk iepazīties ar pazīmēm, kas liecina, ka tiešām pērkat to ko vēlaties – www.biologisks.lv

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl