Aicinājums aizliegt Georga lentītes Saeimā izpelnās pretrunīgus vērtējumus

29 komentāri

Vai publiskos pasākumos tiks aizliegts izmantot oranži melnās Georga lentes? To aicina darīt Nacionālā apvienība (NA), kuras priekšlikums nonācis Saeimas darba kārtībā. Tas tiek vērtēts pretrunīgi, tāpēc lēmuma pieņemšanu deputāti pagaidām atlikuši.

Publiskos pasākumos jau ir aizliegts izmantot bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas simbolus. Nacionālā apvienība aicina aizliegumu paplašināt un ārpus likuma pasludināt arī Georga lenti.

Tā ir vairāku cariskās Krievijas un PSRS militāro apbalvojumu sastāvdaļa, kas sākotnēji tika izmantota kā 18. gadsimtā dibinātā Svētā Jura kara ordeņa lente. Tā arī cēlies tās nosaukums.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē priekšlikuma autors sacīja, ka Georga lente simbolizē Latvijai naidīgu totalitāro ideoloģiju, tāpēc tā būtu aizliedzama.

“Kopš 2005. gada Putina režīms šīs lentes izmanto savā propagandā kā simbolu Krievijas varenībai. Mūsdienās Latviju vairāk apdraud ne padomju un nacistu simbolika, bet drīzāk šī neoimperiālistiskā Krievijas ideoloģija ar vienu no tās simboliem – Georga lentēm,” norāda deputāts Jānis Iesalnieks (NA).

Atbalstu priekšlikumam izteica vairums deputātu, arī komisijas vadītājs. “Es atbalstu šāda veida aizliegumu Georga lentēm gan pie mašīnu spoguļiem, antenām, utt. Tas ir mans personīgais viedoklis. Mans personīgais viedoklis,” uzsvēra deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV).

Taču izskanēja arī būtiski iebildumi. “Faktiski jūs gribat sodīt cilvēkus par viņu pārliecību. Nevis par to, ko viņi dara, nevis par vardarbību vai kaut kādu terorismu, vai kaut ko citu, bet tieši par to, ko viņi uzskata,” sacīja deputāts Boriss Cilevičs (S).

“Jebkurš aizliegums radīs vēl lielāku vēlmi šiem cilvēkiem. Aizliegsim piketos, viņiem radīsies vēlme vēl lielāka Georga lentes piespraust pie mētelīša vai pie cepurītes, vai pie mašīnas, vai zeķes sāks valkāt tādā krāsā. Varbūt pat kaklasaites un varbūt pat žaketes,” uzskata deputāte Linda Liepiņa.

Nacionālās apvienības deputāts norādīja, ka iesniegs arī citus likuma labojumus, lai ieviestu vispārēju Georga lentes aizliegumu. Tikmēr juristi aicināja izvērtēt, vai aizliegums nav nesamērīgs izteiksmes brīvības ierobežojums. Par likuma izmaiņām komisijas deputāti šodien vēl nebalsoja. Ieceri nolemts turpināt vērtēt un precizēt.
29 komentāri