“Jūs gribat redzēt, ka cilvēki ķēdējas pie kokiem?”; Saeima vērtē aicinājumu Teikā veidot parku, nevis celt VDD ēku

4 komentāri

Ar pilsētvides aktīvistu uzklausīšanu Saeima turpina vērtēt vairāk nekā 15 tūkstošu iedzīvotāju parakstīto aicinājumu Rīgā, bijušā velotreka vietā, saglabāt kokus un veidot parku, nevis celt Valsts drošības dienesta (VDD) jauno ēku.

Iniciatīvas autoru uzklausīšana notika Nacionālās drošības komisijā, kuras sēdes parasti ir slēgtas. Viņi centās pārliecināt deputātus, ka bijušā velotreka vietā Teikā ir jāveido parks, nevis jācērt koki un jāceļ Valsts drošības dienesta jaunā ēka, kā savulaik lēmusi valdība.

“Tas, ka jūs izvēlējāties to vietu tur plānot, projektēt, tā ir maza kļūda, ko vēl var labot. Bet tad, kad tas tiks uzbūvēts, tā būs liela kļūda. Ko jūs vēlaties redzēt presē? Jūs gribat redzēt, ka cilvēki ķēdējas pie kokiem,” sēdē pauda biedrības “Pilsēta cilvēkiem” pārstāve Gunita Piterāne.

Aktīvisti arī vērš uzmanību, ka apkaimē ir koncentrēti vairāki informācijas tehnoloģiju uzņēmumi, kuru darbinieki, tāpat kā vietējie iedzīvotāji, ir pelnījuši atrasties zaļā vidē.

“Šajā teritorijā uz vienu kvadrātkilometru tiek apgrozīti četri miljardi eiro. Es vienkārši paturēšu visiem to prātā. Šeit ir 5000 darbinieku, un viens IT darbinieks valstij pienes apmēram 42 000 eiro,” norādīja biedrības “Vefresh” pārstāvis Viesturs Celmiņš.

Aktīvisti ir pārliecināti, ka iespējams atrast piemērotāku vietu jaunajai ēkai. Turpretī Valsts drošības dienesta vadība norāda, ka jaunajai ēkai šobrīd nav piemērotākas vietas par bijušo velotreku.

“Mēs to procesu izgājām. Paskatījāmies arī iepriekš Nacionālās drošības komisijā. Katru šo te objektu detalizēti komentējām. Mums nav atbilstoša piedāvājuma alternatīvu šobrīd,” sacīja Valsts drošības dienesta priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus.

Taču to, ka jaunajai ēkai bijušajā velotrekā nav vietas, Saeimas komisijā šodien pauda vienīgi Jaunās konservatīvās partijas deputāts. “Es vienkārši gribu teikt to, ka iepriekšēji politiskie lēmumi šai Saeimai nav saistoši. Šai Saeimai ir jādomā ar savu galvu,” norādīja Saeimas deputāts Juris Rancāns (JKP).

Deputāti vēl turpinās vērtēt kolektīvo iesniegumu, tomēr komisijas vadītājs jau tagad norāda, ka parlaments nevar nodrošināt, lai zemesgabals netiktu apbūvēts. “Saeima neaptur būvobjektus, Saeima nepieņem lēmumus par attiecīgiem zemes gabaliem,” norādīja Saeimas Nacionālas drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis (ZZS).

To, kāds liktenis būs vairāk nekā 15 tūkstošu parakstītajai iniciatīvai par koku saglabāšanu un parka veidošanu, izšķirs deputātu balsojums Saeimas sēdē.