Jūras ērgļa Raimja pazušanas ticamākais skaidrojums ir iekšsugas konflikts

11 komentāri

Starptautiska līmeņa drāma joprojām risinās Kurzemes mežā, Durbes apkārtnē, kur Latvijas Dabas fonda tiešraides video pazīstamais jūras ērgļu pāris Raimis un Milda ir piedzīvojuši traģisku notikumu, Raimim neatgriežoties no pārtikas meklējumiem un Mildai perēšanas laikā vairāk nekā nedēļu paliekot vienai, vēsta “900 sekundes”.

Jūras ērgļu Raimja un Mildas ligzdā jau vairāk nekā nedēļu redzama tikai Milda.

Raimja pazušanai uzmanību pievērsuši arī starptautiski mediji gan “Reuters”, gan “Associated Press” pārstāvji ir sazinājušies ar Latvijas ornitologiem, lai plašāk skatītājiem un lasītājiem ārpus Latvijas sniegtu jaunākas ziņas no Jūras ērgļu ligzdas Kurzemē.

“Raimis ir pazudis jau vairāk nekā nedēļu un ticamākais skaidrojums ir iekšsugas konflikts. Tas nozīmē to, ka Raimis ir saķēries ar citu tēviņu, kurš noskatījis šo teritoriju un ticamākais gājis bojā vai arī smagi savainots,” visai pesimistisko prognozi par Raimja likteni izsaka putnu vērošanas projekta autors, ornitologs Jānis Ķuze.

Par to, ka notikusi jūras ērgļu plēšanās, netieši norāda tas, ka ligzdā palikušās Mildas apkārtnē jau vairākkārt manīts līdz šim neredzēts tēviņš.

“Redzam to, ka ir tēviņš, kurš regulāri sēž blakus ligzdai un it kā šo ligzdu un mātīti sargā, konfliktē ar citiem tēviņiem, bet viņš šo mātīti nebaro,” atzīst Ķuze.

Tieši barības trūkums sagādā lielākās bažas. Jūras ērgļiem ir ierasts, ka mātīte perē olas, bet tēviņš tikmēr gādā par pārtiku. Šajā gadījumā Milda perē olas ar tukšu vēderu. Tāda situācija ilgi turpināties nevarēs.

“Viena pati viņa to izdarīt nevar, tā vienkāršā iemesla dēļ, ka inkubācijas laikā…… mātīte galvenokārt perē, kaut arī tēviņš palīdz perēšanā, tēviņa galvenais uzdevums apgādāt mātīti ar barību,” skaidro ornitologs.

Milda pārtikas meklējumos jau bija pametusi ligzdu ar trīs olām uz vairāk nekā piecām stundām. Ņemot vērā vēso laiku, pēc tāda pārbaudījuma olas diez vai izšķilsies.

Ornitologi šādos gadījumos neiejaucas un nemēģina barot putnu. To nedara kaut vai tāpēc vien, ka, parādoties cilvēkam pie ligzdas, Milda ligzdu pilnībā pametīs. Ķuze norāda, ka ik gadu aptuveni trešdaļa jūras ērgļu pāri paliek bez mazuļiem, tāpēc cerams, ka Mildai nu jau bez Raimja paveiksies nākamajā gadā.

“Sagaidām, ka šī mātīte varētu atrast citu tēviņu un ligzdot šajā ligzdā nākamajā gadā,” izsaka cerību putnu vērošanas projekta autors.

Pazudušais Raimis un Milda ir viens pirmajiem pāriem, kas tika izvēlēti putnu vērošanas projektam internetā. Šī ligzda tiešraidē redzama jau sesto gadu un piemēram aizvadītajos trīs gados Raimim un Mildai katru pavasari bija mazuļi.

Ik brīdi Latvijas Dabas fonda projekta veidoto putnu vērošanu apmeklē un Mildas ligzdu vēro aptuveni tūkstotis skatītāju no visas pasaules. Savukārt diennakts laikā kopumā vērotāju skaits mērāms vairākos desmitos tūkstošu.

Šopavasar ir uzstādīta arī jauna kamera pie stārķu pāra. Arī tos varat atrast Latvijas Dabas fonda “Youtube” kanālā.

Lasi vēl: