JRT skatītājiem sola iepriecinošāku jauno sezonu

0 Komentāru
JRT skatītājiem sola iepriecinošāku jauno sezonu
Foto: Oksana Džadana/f64

Ceturtdien, 16. augustā, ar jaunās sezonas noslēpumiem dāsni dalījās Jaunajā Rīgas teātrī (JRT). Teātris skatītājiem sola iepriecinošāku jauno sezonu – iepriekšējā esot bijusi pārāk depresīva.

Pie šāda secinājuma nonācis teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis, kurš pašlaik nolicis malā starptautiskās aktivitātes, lai pilnvērtīgi pievērstos savam teātrim un jauno aktieru skološanai Kultūras akadēmijā.

JRT sezonu atklās, kā paši to sauc, trimdā – bijušajā Tabakas fabrikā iepretim Dzemdību namā. Šo laiku teātris izmanto, lai pārmainītos. Trupu atstājusi aktrise Kristīne Krūze, bet tai pievienojusies jaunā aktrise Marija Linarte. Teātrī pārdomas rosinājusi aizvadītā sezona, kas neviļus sanākusi pārāk snobiska un drūma.

Alvis Hermanis
JRT mākslinieciskais vadītājs

Tas tiešām sanāca nejauši. Pārsvarā visi jauniestudējumi skāra dzīves subjektīvo, tumšo pusi. Tīri enerģētiski tā sanāca tumša puse. Mums radās pamatotas aizdomas, ka esam daļu skatītāju aizbaidījuši.

Tāpēc vairums jauniestudējumu šajā sezonā būs par cilvēkiem un par to, kas cilvēkiem palīdz dzīvot. Daudzās izrādēs varēs arī veldzējoši pasmieties. Pie jaunām izrādēm strādās režisori Alvis Hermanis, Vladislavs Nastavševs, Uldis Tīrons. Pēdējais iestudēs izrādi “Apmānītā”, kas veidota pēc Tomasa Manna stāsta “Apkrāptā” motīviem. Galvenajā lomā – Regina Razuma.

Tīrons stāsta: “Caur šo stāstu Tomass Manns risina divas tēmas. Viena ir tā, kurai īsti negribu pieskarties, proti, ka Vācija ir tā, kura ir piekrāpta. Otra tēma – attiecības starp dabu un civilizāciju.”

Teātrī strādās arī divi ārzemju režisori – pazīstamais lietuviešu režisors Eimunts Nekrošus iestudēs Henrika Ibsena “Brandu”, bet vācietis Gecs Leinevēbers strādās ar lugu “Latviešu laupītāji”, kas balstīta uz Frīdriha Šillera darba “Laupītāji”. Pirms 200 gadiem tieši šī luga bija pirmā, kas Latvijā uzvesta latviešu valodā.

“Gribēju iestudēt materiālu, kam ir īpaša piesaiste ar šo vietu. Tas, ko jūs redzēsiet, it kā būs izrādes “Laupītāji” mēģinājums. Laiku pa laiku aktieri to pārtrauks un pārrunās, ko viņi dara, kāda tam saistība ar viņu dzīvi vai kultūras mantojumu. Viņi izspēlēs ainas no 18. gadsimta Vācijas un vienlaikus arī mūsdienas, tā būs laiku transformācija,” stāsta Leinevēbers.

Šoruden studijas Kultūras akadēmijā sāks tieši JRT izveidots aktieru kurss. No gandrīz 300 pretendentiem izvēlēti 18 jaunieši, kurus darbam tieši šajā teātrī gatavos Hermanis pats un pieredzējušākie trupas aktieri. Jaunos aktierus mēģinās iespējami ātrāk integrēt izrādēs – studenti teātra meistarus no tiesas pārsteiguši.

Hermanis min: “Viņi ir tik pozitīvi, ka tas ir mulsinoši. Mēs, 20. gadsimta cilvēki, esam pieraduši, jo cilvēks dziļāks, jo viņš ir drūmāks un īgnāks. Šie cilvēki ir kā saules pielieti.”

Rīgā atgriezīsies arī pasauli apceļojusī izrāde “Brodskis/Barišņikovs”, kas, iespējams, šeit būs pēdējo reizi, jo pēc Jaunā gada apsvērts pārtraukt iestudējuma izrādīšanu. Sezonā būs vēl kāds pārsteigums – uz skatuves atgriezīsies aktieris Gundars Āboliņš, kurš pēdējos gadus strādājis Minhenes Kamerteātrī, un viņam piebiedrosies aktrise Mirdza Martinsone.

0 Komentāru