Jaunzēlandes valdība saistībā ar uzbrukumu veikalā pastiprinās pretterorisma likums

1 komentārs
Jaunzēlandes valdība saistībā ar uzbrukumu veikalā pastiprinās pretterorisma likums
AFP/SCANPIX

Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Arderna apsolījusi pastiprināt pretterorisma likumus pēc islāma ekstrēmista piektdien īstenotā uzbrukuma lielveikalā Oklendā, vēsta “BBC News”.

“Mums jābūt gataviem veikt izmaiņas, par kurām mēs zinām, ka tās nebūt nav mainījušas vēsturi, bet var mainīt nākotni,” viņa sacīja preses brīfingā.

Vīrietis, Šrilankas pilsonis, lielveikalā sadūra septiņus cilvēkus. Trīs no viņiem ir kritiskā stāvoklī. Uzbrucēju, policijas uzraudzīto Islāma valsts atbalstītāju, policija nošāva.

Lasi vēl: Islāma ekstrēmists Jaunzēlandē sadūris sešus cilvēkus

Arderna, kura uzbrukumu ar nazi cilvēkiem veikalā raksturoja kā “teroristu uzbrukumu”, pauda cerību, ka izmaiņas valsts pretterorisma tiesību aktos parlaments atbalstīs līdz septembra beigām.

Uzbrucējs pirms piektdienas incidenta tika arestēts vairākas reizes. Taču Arderna sacīja, ka visas likumīgās iespējas, kā viņu nepieļaut sabiedrībā, ir izsmeltas.

Uzbrukums notika piektdienas pēcpusdienā Ņujornas Oklendas rajona “LynnMall” lielveikalā “Countdown”.

Uzraudzības komanda un speciālistu taktikas grupa bija sekojuši vīrietim no viņa mājām līdz lielveikalam. Bet, lai gan bija bažas par viņu, amatpersonas sacīja, ka viņiem nav pamata domāt, ka viņš piektdien plāno uzbrukumu, un komanda uzskatīja, ka viņš gatavojas iepirkties pārtikas preču veikalos. Tomēr pēc ieiešanas veikalā vīrietis paņēma rokās nazi un devās pie cilvēkiem durt.

Pircēja Mišela Millere vietējai ziņu aģentūrai “Stuff” pastāstīja, ka vīrietis “skrējis apkārt kā neprātīgs” un uzbrucis cilvēkiem. Viņa tikia dzirdējusi kliedzienu.

“[Cilvēki] skrēja ārā, histēriski, tikai kliedza, kliedza, nobijās,” sacīja kāds cits liecinieks, piebilstot, ka redzējis vecāku vīrieti guļam zemē ar durtu brūci.

Aculiecinieki arī teica, ka uzbrucējs kliedzis “Allahu akbar” (Dievs ir vislielākais).

Policijas komisārs Endrjū Kosters sacīja, ka policija, izdzirdot kņadu, steidzās un nošāva uzbrucēju. Tas notika 60 sekunžu laikā pēc uzbrukuma.

Kas zināms par uzbrucēju?

Vīrietis, kura identitāti nevar atklāt tiesas rīkojumu dēļ, ieradās Jaunzēlandē ar studenta vīzu 2011. gadā. Viņš kļuva par valsts drošības dienestu interesējošu personu 2016. gadā.

Viņš bija pakļauts stingrai uzraudzībai, jo bija bažas par viņa ideoloģiju. Vīrieša vārds bija iekļauts arī terora novērošanas sarakstā. Vietējie plašsaziņas līdzekļi ziņo, ka uzbrucējs bija 32 gadus vecs un nesen viņam tika piespriesta viena gada uzraudzība par islāma propagandas turēšanu.

Prokurori viņu apsūdzēja terora akta “vientuļš vilks” plānošanā, izmantojot nažus, taču tiesnesis nolēma, ka terora akta plānošana pati par sevi nav pārkāpums saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem, teikts ziņojumos.

Viņa interneta meklēšanas vēsturē un grāmatzīmēs bija iekļauti Islāma valsts varoņi, Islāma valsts tērps, kā arī Jaunzēlandes cietuma apģērbs un ēdiens, ziņo “Stuff”.

1 komentārs