Jaunums! Latvijas slimnīcās sāk ieviest identifikācijas aproces

Komentāri

Jau divas medicīnas iestādes Latvijā ieviesušas identifikācijas aproces pacientiem. To mērķis ir paaugstināt slimnieka drošu ārstēšanas kvalitāti, nesajaucot vienu pacientu ar otru. Šāda prakse ir gandrīz visās Eiropas attīstītajās valstīs.

Tomēr ne visi ārsti aproču ieviešanu uzskata par vajadzīgu, sakot, ka Latvijas slimnīcām ir pārāk daudz citu nepieciešamību, tāpēc identifikācijas aproces patlaban būtu izšķērdība.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Skaties foto:

Līga, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas paciente:

No praktiskā viedokļa raugoties, [..] es domāju, ka tā ir laba lieta, vajadzīga, jo tagad var pacientus atpazīt, un tie nesajūk. Daudzi vārdi un uzvārdi jau ir vienādi.

Stradiņu slimnīca identifikācijas aproces ieviesa pirms nepilna mēneša. Tās ir nepieciešamas, lai korekti identificētu pacientu, akcentē šajā medicīnas iestādē. Taču šīs aproces norāda uz to, ka iespēja sajaukt pacientus, pastāv.

Lilija Antoņēviča, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas klīniskā virsmāsa:

Pasaulē ir veikti vairāki pētījumi, kas pierāda, ka kļūdīšanās notiek, piemēram, notiek kļūdīšanās medikamentu ievadīšanā. Ja runājam par izmaksām, tad jebkura kļūda medicīnā būs dārgāka nekā šīs aproces. Piemēram, printeri, kas izmaksāja, jo uz spēles varbūt likta cilvēka dzīvība.

Tikmēr Ārstu biedrības prezidents uzstāj, ka aproču jautājums ir maznozīmīgs, un slimnīcai, pirmkārt, būtu jārisina citi primārie jautājumi.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents:

Vispirms sakārtojam to, lai slimniekam nav jāguļ sešas stundas uzņemšanā, lai slimniekus nevazātu pa svešām nodaļām un neveiktu liekus izmeklējumus, un tikai pēc tam varam domāt par aprocēm. To ieviešana vienkārši ir darbības imitācija.

Gada sākumā identifikācijas aproces ieviesa vēl viena galvaspilsētas medicīnas iestāde – Bērnu klīniskās universitātes slimnīca. Bērni ne vienmēr var pateikt, kā viņus sauc, tāpēc aproču ieviešana bijusi ļoti nepieciešama, savu viedokli pauž pediatre un slimnīcas Pacientu drošības sistēmas vadītāja.

Evija Palčeja, BKUS Pacientu drošības sistēmas vadītāja:

Protams, bērni ir ar vecākiem, bet mēs šķiram bērnus no vecākiem tad, kad viņiem veicam izmeklējumus. Līdz ar to ir brīži, kad bērni paliek vieni paši. Lielāki bērni var nosaukt savu vārdu un uzvārdu, bet viņi varbūt arī apjukuši vai zāļu iespaidā.

Tikmēr citas Latvijas slimnīcas identifikācijas aproces pagaidām ieviest neplāno. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā uzskata, ka bez tām ir citas prioritātes.

Video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl