Jauns pētījums atklāj liekā svara problēmas bērniem

0 Komentāru

233 pamatskolas vecuma klasēs sporta stundas notiek katru darba dienu – šie skolēni ir iesaistījušies Latvijas Olimpiskas komitejas projektā “Sporto visa klase”.

Šogad projektā kopā ar Latvijas Universitātes speciālistiem tiek zinātniski pētīts, kā bērnu fiziskā aktivitāte ir saistīta ar veselību.

Pētījuma vadītāja Dace Reihmane atklāj, ka šobrīd noslēdzies pirmais posms – rudenī ievākto datu apkopojums. Iegūtie rezultāti nav iepriecinoši.

“60% meiteņu un 40% puišu no tiem, kuri ir iesaistījušies pētījumā, ir lieks svars. Turklāt 15% tā jau bija aptaukošanās, kas ir pati galējā robeža. Tas gan neatspoguļo visas Latvijas datus, jo grupa ir specifiska, tā sastāv no tiem bērniem, kuru vecāki ir pieteikuši viņus pētījumam,” stāsta Reihmane.

Šobrīd pētījumā no dažādām Latvijas skolām piedalās 105 bērni, viņu rezultātiem tiks sekots līdzi četrus gadus, nākamajā mācību gadā grupu plānots palielināt, iesaistot vēl citus trešklasniekus. Bērnu liekas svars pati par sevi nav galvenā problēma, bet gan iespējamais cēlonis daudz nopietnākām problēmām. To iespējams noteikt asinsanalīzēs, pētot, kā mūsu aknas ražo proteīnu, kas ir kā atbildes reakcija liekajam svaram.

Reihmane skaidro: “26% bērnu, ko mēs pārbaudījām pētījuma ietvaros, šis te rādītājs bija virs normas, pasakot, ka viņi ir vidēja riska vai daļa no viņiem pat augsta riska grupā kardiovaskulāro slimību saslimšanai. Šis man liekas ļoti būtiski, jo mēs nerunājam par pieaugušiem cilvēkiem, kuriem ir 30 līdz 40 gadu, bet gan par bērniem, kuriem ir 9 līdz 10 gadi. Ja vairāk kā ceturtdaļai ir paaugstināts šis klīniskais marķieris, kurš nav saistīts ar regulāro rudens saslimšanu, tas liek aizdomāties par to, ka šāds pētījums noteikti ir vajadzīgs un ļauj izvērtēt, kā “Sporto visa klase” projekts var palīdzēt.”

Problēmu cēloņi un risinājumi, gan meklējami ne tikai aktīvā dzīvesveidā, bet arī uzturā, to uzsver arī pētījuma vadītāja.

“Ir zināms, ka šī aptaukošanās ir saistīta ar mazkustīgumu un ēdienu, kurš ir kalorijām bagāts, bet maz uzturvielām bagāts. To mēs redzam arī uztura anketās. Kā jūs domājat, kas ir pirmā vietā ko bērni ēd? – Končas vai frī? -Nē! Baltmaize! Tas ir viens no produktiem, kuram pievienotā uzturvērtība vitamīni un minerālvielas ir ļoti ļoti maz, savukārt ir diezgan augsta kaloriskā vērtība, tāpēc aptaukošanās ir novērojama,” norāda Reihmane.

Šobrīd piecas sporta nodarbības visiem skolas vecuma bērniem, protams, liekas nerealizējams pasākums, bet tas jāskata visas valsts ekonomiskās izaugsmes kontekstā – sekas tam ir milzīgi izdevumi veselības budžetā un slimības, kas vajā nākotnes nodokļu maksātājus.

Amerikas Sirds asociācija veikusi aprēķinus, ka uz katru ieguldīto dolāru, kas būtu veloceliņu attīstībai un tā tālāk, vēlāk var ieekonomējam trīs dolārus, kas vēlāk tiktu tērēti veselībai.

0 Komentāru