Jauniešus Latvijā vilina armija, bet daudzus pieviļ vājie muskuļi

0 Komentāru
Jauniešus Latvijā vilina armija, bet daudzus pieviļ vājie muskuļi

Pēdējo gadu laikā arvien vairāk jauniešu Latvijā vēlas izmēģināt militāro karjeru, jo pamatīgi augušas karavīru algas un šī profesija kļūst pievilcīgāka. Tomēr līdz pat 40% gadījumu izrādās, ka pretendenti nespēj pienācīgi ātri skriet, ir ar vājiem muskuļiem vai vēdera presi un pārbaudījumos izkrīt. Tie, kas pārbaudījumus spēj nokārtot, pie vienaudžu vājuma vaino skolas un ģimenes, kurās fiziskā attīstība tiek atstāta novārtā.

Lai kļūtu par karavīru, vecumā no 18–27 gadiem, kandidātam jāveic trīs fiziski pārbaudījumi: 3 km skrējiens jāveic vismaz 14 minūtēs 29 sekundēs, jāpumpējas 33 reizes un jāveic vēderpreses vingrinājums 43 reizes. Līdz pat 40% kandidātu izkrīt kādā no šīm pozīcijām.

Rekrutēšanas centra darbiniekiem vairs nav nekāds pārsteigums, ka jaunieši uz fiziskajiem testiem ierodas nesagatavojušies, cerībā, ka gan jau tiks galā.
Rihards Rozenbaums, NBS Rekrutēšanas centra atlases daļas priekšnieks:

Mēs piedāvājam vēl vienu reizi. Varbūt viņš nav gulējis, pēc darba atnācis, slikta pašsajūta. Var kārtot pēc nedēļas, divām, mēneša.

Kandidāti tiek vērtēti arī pēc morālās noturības – tiek veiktas pārrunas ar psihologu, izpētīta pagātne. Pats svarīgākais gan esot motivācija, vēlme pabeigt iesākto. Lai gan caurkritušo skaits ir iespaidīgs, kopumā armijnieku rindas šogad kļuvušas par 200 kareivjiem lielākas. Uz rokas karavīrs karjeras sākumā saņem 780 eiro.

Rihards Rozenbaums, NBS Rekrutēšanas centra atlases daļas priekšnieks:

Arī atalgojums viņus piesaista. Sociālās garantijas. Tā drošības pakete, ko armija piedāvā, jauniešus piesaista. Gads vēl nav galā, cāļus skaita rudenī. Bet jau tagad pieaugums ir par 30%.

Reinis armijā pieteicies, meklējot jaunus izaicinājumus. Fiziskos testus iziet nebija nekādu problēmu, un vismaz pagaidām viņam militārā izglītība šķiet interesanta un izaicinājumiem pilna.

Reinis, topošais karavīrs:

Neesmu biroja darba piekritējs. Pēc izglītības skolotājs – pastrādāju, nepiesaistīja. Es redzu, ka varu sevi pilnveidot armijā. Tā nav stagnācija, ka palieku vienā vietā.

Strādājot par fizkultūras skolotāju, Reinim atziņas ir visai skarbas. Pārlieku iejūtīgā attieksme ļauj daudziem palaisties slinkumā. Turklāt jau no mazotnes daudziem jauniešiem ir slikta veselība, kas ir vecāku nolaidības sekas. Steigas un slinkuma dēļ vecāki nemaz nemēģina ar bērniem kopīgi sportot.

Reinis, topošais karavīrs:

Ir vienkāršāk iedot mobilo telefonu. Tad rodas problēmas ar ceļiem, rokām, muguru, locītavām. Ja bērns pasaka – es negribu sportot, mamma uzraksta zīmi. Viņš nāk katru sporta stundu ar zīmi. Sporta skolotājs nevar neko darīt.

Un tas, savukārt, rada veselības problēmas uz visu atlikušo mūžu. Stingra disciplīna armijā gan ātri vien pat kuslākos kandidātus padara krietni stiprākus, ja viņi spēj izturēt režīmu.

Foto

Video

0 Komentāru