Jaunieši varēs saņemt valsts apmaksātu palīdzību depresijas un pašnāvības riska mazināšanai

2 komentāri
Jaunieši varēs saņemt valsts apmaksātu palīdzību depresijas un pašnāvības riska mazināšanai
BAIBA BUCENIECE, F64

Pasaules pētījumi liecina, ka no depresijas cieš apmēram viens no 15 pusaudžiem. Lai mazinātu depresijas un pašnāvības risku, jaunieši turpmāk varēs saņemt valsts apmaksātu palīdzību.

Pagaidām gan tā būs pieejama tikai Pusaudžu resursu centrā, kas atrodas Rīgā, un tur konsultācijas sniedz vairāku speciālistu komanda.

Par depresiju liecina ilgstoši nomākts garastāvoklis, enerģijas un dzīves prieka zudums, īgnums un aizkaitināmība, fantāzijas par pašnāvību – šādas ir depresijas pazīmes pusaudžiem.

Pusaudžu resursu centrs kalpos kā sava veida jauniešu sadales vieta. Jo viņu grūtības ir ļoti dažādas. Vieniem, lai sakārtotu domas un dzīvi, pietiek ar vienu vizīti pie speciālista, citiem būs nepieciešama ilgāka vairāku speciālistu palīdzība un savs pusaudžu speciālists, ar kuru uzturēt kontaktu nepārtraukti.

“Pirmā palīdzība vienmēr būs psiholoģiska intervence, tostarp pusaudžu psihoterapija, dažādas dzīvesveida intervences. Mēs, piemēram, palīdzam sakārtot dienas režīmu, ēšanu, gulēšanu, miegu. Mēs zinām, visas šīs lietas ļoti efektīvi strādā un ir ļoti svarīgas pusaudža mentālai veselībai. Un tad, ja šis lietas kādai daļai nav palīdzošas, tad mēs piesaistām citus speciālistus,” skaidro Pusaudžu resursu centra klīniskais vadītājs Nils Konstantinovs.

Salīdzinājumā ar citiem valsts apmaksātiem pakalpojumiem šo saņemt ir ļoti vienkārši: piezvanot vai uzrakstot e-pastu. Nekādi nosūtījumi nav nepieciešami. Šogad jaunajam pakalpojumam atvēlēti 42 000 eiro, kas paredzēti 20 pusaudžiem, bet nākamgad nemedikamentozā depresijas ārstēšana būs pieejama 80 pusaudžiem.

2 komentāri