Jaunieši smēķē arvien mazāk, taču daudziem iedzīvotājiem smēķēšanu tā arī nav izdevies atmest

1 komentārs
Jaunieši smēķē arvien mazāk, taču daudziem iedzīvotājiem smēķēšanu tā arī nav izdevies atmest
Foto: Pixabay.com

Šodien var pamēģināt teikt ”nē” cigaretēm, jo tiek atzīmēta starptautiska diena, kad cilvēki tiek aicināti atturēties no smēķēšanas. Vismaz uz vienu dienu. Pēdējo 10 gadu laikā mūsu valstī tika ieviesti vairāki smēķēšanu ierobežojoši pasākumi. 

Jevgēņijs ir smēķētājs ar 23 gadu stāžu. Sācis smēķēt septiņu gadu vecumā. Stāsta, ka atmest smēķēšanu mēģinājis vairākas reizes, taču neveselīgais ieradums ir bijis pārāk spēcīgs.

“Gribas atmest smēķēšanu, jā. No alkohola izdevās atteikties – vairs nedzeru, bet atmest smēķēt izrādījās grūtāk. Neesmu pīpējis tikai, kad slimoju ar gripu, bet, kad temperatūra atkāpās, uzreiz sāku smēķēt. Esmu sapratis, ka lielāka atkarība ir tieši no cigaretēm,” viņš saka.

Tabaka izraisa psiholoģisku un fizioloģisku atkarību, tāpēc vienkārši atmest šo ieradumu ir ļoti grūti, stāsta narkoloģe Ilze Maksima. Viņai ir bijuši vairāki tādi pacienti kā Jevgēņijs, kuri vēlētos atmest smēķēšanu, taču katram mēģinājumam ir nozīme, galvenais meklēt motivāciju.

“Smēķēšana ir komplicēta un grūti ārstējama tādēļ, ka tā ir divējāda rakstura. Šeit ir gan rituāls, kas ir process pati smēķēšana, gan arī nikotīna kā psihoaktīvās vielas ietekme uz cilvēku. Biežāk un grūtāk atmest ir tieši šo paradumu, uzsmēķēt, kādās situācijās to dara,” stāsta narkoloģe.

Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā ir ieviesta virkne smēķēšanu ierobežojošu pasākumu – piemēram, vairs nedrīkstēt smēķēt kafejnīcās un restorānos, pieturvietās un balkonos.

Kā liecina jaunākie dati, kaut gan ir novērojama pozitīva tendence samazināties smēķētāju īpatsvaram, tas Latvijā saglabājies augsts. Šobrīd smēķē trešdaļa Latvijas iedzīvotāju. Cerīgi izskatās jaunieši vecumā no 13 līdz 15 gadiem. Ja pirms 19 gadiem smēķējuši 36% zēnu un 18% meiteņu, tad pērn šis skaits būtiski samazinājies.

“Jo mazāk ir, kas uzsāk, jo vairāk atvirzām šo vecumu, kad tiek uzsākts. Jo mazāk ir varbūtība, ka viņi dzīves laikā uzsāks smēķēšanu,” norāda SPKC vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone.

Šobrīd pētījumi liecina, ka jauniešu vidū lielāka problēma ir atkarība no dažādām viedierīcēm, bet tas jau ir cits stāsts.
1 komentārs