Jaunieši bažījas – krievu valodas slikto zināšanu dēļ viņi var tikt diskriminēti darba tirgū

5 komentāri
Jaunieši bažījas – krievu valodas slikto zināšanu dēļ viņi var tikt diskriminēti darba tirgū
Foto: LETA

Jautājums par latviešu un krievu valodas lietošanu satrauc lielu daļu sabiedrības. Bieži vien darba devēji kā pamatprasību kandidātam nosaka vismaz trīs valodu zināšanas, tomēr daudzi uzskata, ka tieši krievu valodas zināšanām ir priekšrocība darba tirgū.

Vairāk nekā puse jeb 57% aptaujāto uzskata, ka jaunieši bez krievu valodas zināšanām darba tirgū tiek diskriminēti. Daudzi neslēpj, ka krieviski runā slikti un darba tirgū šīs iemaņas pietrūkst. Katrs trešais atzīst, ka darba piedāvāšana pretendentam ar latviešu un krievu valodas zināšanām, nevis darbiniekam, kurš pārzina tikai latviešu valodu, ir otrā kandidāta diskriminēšana.

”Noteikti, ka krievu valodas zināšanas palīdz iekārtoties darbā. Es nemaz neesmu redzējusi nevienu darba sludinājumu, kur nebūtu rakstīts, ka jāzina gan latviešu gan krievu valoda un, manuprāt, tas ir diskriminējoši attiecībā uz tiem kam tā krievu valoda tik labi neveicas,” uzskata studente Luīze

”Es tiešām ļoti minimāli zinu krievu valodu, un es uzskatu, ka tas ir bonuss uz ko skatās – ja tu zini krievu valodu, tev ir lielāka iespēja, ka tevi pieņems darbā,” atzīst studente Sintija.

Bieži vien darba sludinājumos Krievu valoda tiek minēta kā obligāta prasība. Kaut arī valsts valoda ir latviešu – daudzi uzņēmumi strādā ar valstīm kurās runā krieviski, tāpēc arī tiek meklēti atbilstoši darbinieki.

”Principā mēs varam ņemt jebkuru sludinājumu, jebkurā būs kādu noteiktu valodu zināšanu prasības, tā kā var teikt 100%. Protams, ne visos sludinājumos tiek prasīta krievu valoda. Ja darba tirgus ir Latvija, tad noteikti prasīs latviešu valodu un tad no apstākļiem – krievu, angļu,” norāda CV-Online Latvia pārstāvis Kapars Kotāns.

Visbiežāk krievu valodas zināšanas ir nepieciešamas tūrisma un transporta jomās strādājošajiem. Tomēr valodas nezināšanai nevajadzētu būt par iemeslu, lai darbu atteiktu. Primāri tiekot vērtētas profesionālās iemaņas.

”Vienmēr tiek izvērtēts viņa profesionālais sniegums, un tad arī tiek pieņemts lēmums tam vai citam amatam un arī uzņēmumi aktīvi apmāca savus darbiniekus, ja mums cilvēks vajadzīgs, tad tiek arī apmācīts uzņēmumā, un es nezinu nevienu gadījumu, kad būtu mūsu nozares uzņēmumi diskriminējuši, un tāpēc nebūtu ņēmuši cilvēku darbā,” atklāj Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas vadītāja Santa Graikste.
14% aptaujāto atzīst, ka krievu valodas nezināšana pagātnē ir liegusi iespēju iegūt darbu. Puse uzskata, ka krievu valodas zināšanas ir viena no atslēgām konkurētspējai darba tirgū. Tomēr lielākais vairums – 77% ir pārliecināti, ka darbinieks krievu valodas nezināšanu var kompensēt ar augstu kvalifikāciju un spēcīgām zināšanām pārstāvētajā nozarē.