Jaunieši ar uzvedības traucējumiem sajūsmā par Latvijas Samariešu apvienības atbalsta programmu ”Palēciens”

Pievienot komentāru
Jaunieši ar uzvedības traucējumiem sajūsmā par Latvijas Samariešu apvienības atbalsta programmu ”Palēciens”
LETA

Nesen vēstīts par gadījumu, kad kāds skolēns smagi piekāva policistu un pēdējās nedēļās daudz dzirdēts par vardarbības gadījumiem skolās. Lai pārtrauktu jauniešu vēlmi atrisināt problēmas ar dūru palīdzību, rosinātu vēlmi sadarboties, draudzēties un rūpēties par labām sekmēm skolā, Latvijas samariešu apvienība izveidojusi īpašu programmu tiem, kuriem ir uzvedības traucējumi.

Sākotnēji tas bija vien pilotprojekts, tomēr redzot iespaidīgos rezultātus un, pats galvenais, jauniešu vēlmi turpināt strādāt, tas ir pagarināts un uzsākts darbs ar vēl vienu jaunu grupiņu.

Jauniešu sociālās rehabilitācijas un atbalsta nodaļas māja atrodas Iļģuciemā. Šurp jaunieši labprātīgi brauc no visas Rīgas. Pat dienā, kad nav paredzēta neviena nodarbība, jo viņi zina, ka vienmēr šeit ir mīļi gaidīti un daudzi te jau jūtas labāk pašu mājām.

Jaunieši, kuri vienu vai otru iemeslu dēļ nonākuši sociālo dienestu un policijas redzeslokā, uzticas Aigai un Maijai, divām sievietēm ar plašu sirdi un neizmērojamu iecietību. Viņas abas reiz strādājušas sociālajā dienestā, tādēļ labi zina, kādēļ pusaudži ar uzvedības traucējumiem nevēlas mainīties. Apvienojot savas zināšanas un iemaņas pilotprojekta ”Palēciens” ietvaros pusgada garumā viņas strādāja ar 10 jauniešiem. Projekts izvērties veiksmīgs un šobrīd turpinās gan darbs ar pirmo grupu, gan uzsākts ar vēl vienu.

 

Maija un Aiga jauniešus nekad nesoda. Tā vietā viņas piedāvā izvēles iespējas, vienmēr apspriežas ar viņiem un uzklausa.

 

Vislabāk tikt galā ar savām emocijām programmas dalībnieki iemācījušies neskaitāmajos pārgājienos, ekskursijās un dažādos darbos, kur visiem jāstrādā kā komandai, piemēram, remontējot telpas, kur visi pavada kopīgo laiku.

14:41-15:01 Mēs esam centriņā, ”Palēcienā”, istabā vienā. Tā ir atpūtas istaba. Šo sienu.. šeit es esmu ieguldījis krāsošanu, šīs sienas. Krāsoju. Skrūvēju šo dīvānu kopā.

12:06-12:18
Šeit izskatījās pilnīgi savādāk. Mēs būtībā esam visu paši darījuši un es esmu krāsojusi te sienas, tā.. palīdzējusi viskaut ko, tīrījusi un tā.

Tāpat jaunieši dara labus darbus, piemēram, brauc uz veco ļaužu pansionātiem vai dzīvnieku patversmēm. Tas veicina empātiju.

Jauniešu uzvedības traucējumiem ir dažādi cēloņi, bet bieži vien tie ir meklējami pašu ģimenē. Samariešu apvienības izveidotajā programmā tiek piedāvātas arī grupu nodarbības bērnu vecākiem, taču ne visi uzskata par vajadzīgu tās apmeklēt.

Jāatgādina, ka aizvadītās nedēļas laikā Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā notikuši divi starpgadījumi, kuros jaunieši izcēlušies tieši ar agresīvu uzvedību, pēc kuriem skolas direktore pameta savu amatu.