Jaunie personas kodi Latvijā būs bez dzimšanas datuma

0 Komentāru
Jaunie personas kodi Latvijā būs bez dzimšanas datuma
FOTO: LETA

Virzību sākuši likuma grozījumi, kas paredz jau pēc diviem gadiem pilnībā mainīt personas koda piešķiršanas principu. Tā kā personas kods tiek lietots bieži, daudziem ir iespēja uzzināt cilvēka vecumu un dzimšanas datumu. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde līdz šim saņēmusi daudz sūdzību, ka šāda situācija aizskar cilvēka privāto dzīvi.

Pirmās sūdzības par dzimšanas dienas, mēneša un gada atklāšanu, kad jānosauc personas kods, saņemtas jau pirms teju desmit gadiem. Tad bijuši arī pirmie mēģinājumi mainīt 1990. gados, pēc Dānijas parauga izveidoto personas koda algoritmu. Bet centieni cietušas fiasko, jo vienmēr kādas valsts institūcijas informācijas sistēmas tam nebija gatavas.

Gadiem par personas kodu norādīšanu uz receptēm sūdzējās ģimenes ārsti, lieta nonāca uz Tiesībsarga galda. Ārstu problēmas pirms gada atrisinātas, un personas kodu vietā var saņemt identifikācijas numurus.

Tomēr, lai šādus atsevišķus skandālus turpmāk novērstu, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde piedāvā pēc diviem gadiem sākt jaunu personas kodu piešķiršanu. Attiecīgi likuma grozījumi sākuši virzību izskatīšanai Saeimā.

Jaunajos personas kodos ciparus izvēlēsies dators un tiem nebūs nekāda saistība ar personas dzimšanas datiem. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē gan prognozē, ka šādu privātu informāciju nesaturošu personas kodu gribēs nomainīt neliels, simtos mērāms cilvēku skaits.

Personas kodu nomainīt nebūs obligāta prasība. Pašiem būs jāizvērtē, vai esat gatavi mainīt un maksāt par jaunu pasi, identifikācijas karti, autovadītāja apliecību un arī, iespējams, citiem dokumentiem, mainot personas koda ciparu virknējumu, kuru varētu būt turklāt grūtāk atcerēties. Bez izvēles iespējām no 2017. gada jauno kodu piešķirs jaundzimušajiem un tiem, kam piešķirtas uzturēšanās atļaujas.

Nebūs iespēju ar personas koda maiņu, piemēram, izvairīties no parādu maksāšanas. Kodu maiņu apsveic personas datu tiesību eksperts, lai gan šaubās par projekta kvalitatīvu izpildi. Personas datu tiesību eksperts Māris Ruķers uzskata, ka pētījumā būtu jānoskaidro koda maiņas praktisko ietekmi iestādēs, un vai cilvēkam nenāksies tad pierādīt, ka viņš ir tas pats cilvēks.

Ekspertam radušās aizdomas, ka šis projekts patiesībā tiek realizēts saistībā ar valsts plānu piespiedu kārtā emigrantiem reģistrēt viņu mītnes valstīs izsniegtos identitātes kodus.

Tiek prognozēts, ka jauno kodu piešķiršanas projekts izmaksās 60,7 tūkstošus, bet ikgadējās izmaksas lēstas 10 tūkstošu eiro apjomā.
0 Komentāru