Jauni saslimušie un nelegāla ēdināšana. Kas līdz šim zināms par zarnu infekcijas epidēmiju?

1 komentārs
Jauni saslimušie un nelegāla ēdināšana. Kas līdz šim zināms par zarnu infekcijas epidēmiju?
KASPARS KRAFTS, F64

Jauni fakti saistībā ar zarnu infekcijas epidēmiju. Izrādās, ka Siguldas bērnudārzā “Tornīši” ēdināšana notikusi nelegāli, savukārt, šķetinot ēdienu piegādātāju ķēdi, rupju higiēnas pārkāpumu dēļ slēgts uzņēmuma “Jelgavas augļi” cehs.

Nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturēta SIA ”Jelgavas augļi” dārzeņu apstrādes ceha darbība, kas piegādāja ēdināšanas uzņēmumam “Baltic Restaurants Latvia”, tostarp Siguldai. Konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar produktu izsekojamību, kā arī neatbilstošu uzglabāšanas temperatūru fasētiem dārzeņiem. Nepieciešamo +6 grādu vietā tie uzglabāti +13 grādu temperatūrā.

“Jelgavas augļu” līdzīpašnieks Igors Sidorišins TV3 Ziņām norādīja: “Protams, pašā pārstrādes cehā temperatūra ir zemāka nekā telpas temperatūra. Bet, uzražojot tos piecus kilogramus burkānus vai kartupeļus, nenes uzreiz ledusskapī, kur mums ir temperatūra +3…+5 grādi. Ražošanas telpā ir +13 grādu, uz īslaicīgu brīdi tur atrodas dārzeņi. Katram darbiniekam ir veselības pārbaude izieta, ar to viss kārtībā, nav slimības pazīmes.”

Lasi vēlArbūzi neesot pie vainas – ”Jelgavas augļi” izrāda analīžu rezultātus

Sidorišins norāda: “Apgādājam Kurzemi, nav nekādu saslimšanas gadījumu, kur nonākusi tā pati partija. Pats esmu trīs bērnu tēvs, kura bērni iet izglītības iestādēs, kur lieto mūsu pārtiku.”

Tiesa gan, šīs analīzes veiktas noliktavā, nevis cehā. Uzņēmums jau iepriekš sodīts par pārkāpumiem ar 250 eiro naudassodu. Pēc “Lursoft” datiem, arī uzkrājis vairāk nekā 15 000 eiro nodokļu parādu. Pēc ceha iztīrīšanas tajā atkal varēs apstrādāt augļus.

PVD pārstāvis Ernests Zavadskis norāda: “Viņi turpina piegādāt safasētu produkciju, pildīt līgumsaistības. Tikko pabeigs tīrīšanu, varēs atsākt.”

PVD skaidro, ka Siguldas zarnu infekcijas bēdu stāsts vēl tikai uzņem apgriezienus. Ir jauni saslimušie, un atklājusies vēl lielāka visatļautība Siguldas bērnudārzu ēdināšanā.

“Konstatējām trīs iestādes, kas līdz šim nebija reģistrētas, un ēdināja bērnus nelegāli! Nevar runāt par procesa drošumu. Konstatējām uzņēmumu, kas nelegāli pārvadāja pārtiku,” atklāj Zavadskis.

Tagad PVD darbiniekiem priekšā izmeklēšanas darbs. Pats dīvainākais, ka saindēšanās notikusi iestādēs, kurās kopumā mācās ap 600 bērnu, bet saslimusi tikai ļoti neliela daļa.

Tāpat PVD saņēmis anonīmas ziņas, ka līdzīga saslimšana, iespējams, bijusi Ogrē, uz kurieni otrdien devās slimību izpētes eksperti. Jāpiemin, ka  zarnu infekcijas simptomi parādījušies vēl astoņiem bērniem, kopumā saslimuši 32 cilvēki, no tiem 28 bērni.