Jauni pavērsieni pirmslaulību mācību programmā: vīrietim jāpelna nauda, sievietei – “jātaisa” bērni

Pievienot komentāru
Jauni pavērsieni pirmslaulību mācību programmā: vīrietim jāpelna nauda, sievietei – “jātaisa” bērni
Seattle Municipal Archives / Flickr

Tādas frāzes kā ”sieviete lielākoties vēlas daudz tērpu, kurpju, rotu un somiņu”  [Pirmslaulību mācību programmas 82.lpp – red.] mūsdienās pieklājīgā sabiedrībā dzirdamas reti. Tādēļ izlasīt ko tādu oficiālā, valsts apmaksātā dokumentā ir patiesi pārsteidzoši.

Tomēr tieši šāda frāze redzama Tieslietu un Labklājības ministrijas jaunākajā kopdarbā – pirmslaulību mācību kursā pāriem, kas gatavojas precēties. Īpatnējā dokumenta sagatavošanā ieguldīti vairāk nekā četrarpus tūkstoši eiro, bet darba kvalitāti slavināt neviens pagaidām nesteidz. Drīzāk tieši otrādi.

Foto

Vai tiešām vīrietim jāpelna nauda, bet sievietei – jāaudzina bērni? Eksperta viedoklis

Šādus uzskatus mēdz uzskatīt par novecojušiem. Tomēr tieši tādi tiekot popularizēti ar jauno pirmslaulību mācību programmu, kuras izstrādi apmaksājusi valsts. Vismaz tā uzskata akadēmiķi un aktīvisti, kuru sašutuma vilni izraisījusi šī programma.

Dzimtes jautājumu pētniece Marita Zitmane, analizējot mācību brošūru, secina – tajā iekļauta ļoti vecmodīga izpratne par dzimumiem. Tāda, kāda tā pastāvējusi pirms gadsimta vai pat pusotra.

Piemēram, izteikumus, ka vīriešu dzīves uztvere esot tiešāka un skaidrāka nekā sievietēm tādēļ, ka vīriešiem starp kājām kaut kas karājas [Mācību programmas 78. lpp. – red.]. Pētniece skaidro, ka tā esot ārkārtīgi vienkāršotā veidā pārstāstīta psihoanalīzes tēva Zigmunda Freida ideja. Tomēr zinātne nebeidza attīstīties līdz ar Freidu.

Mārīte Zitmane, dzimtes jautājumu pētniece:

Freida idejas ir tikušas atmaskotas, pārveidotas, dekonstruētas daudz, daudz citādāk. Un tas skatījums, tāds ir agrāk bijis, jā. Tā ir zinātne domājusi. Tas ir 19. gadsimta beigas, 20. gadsimta sākums – nevis šodienas izpratne par dzimumu identitāti.

Līdzīgu kritiku izvirza resursu centrs sievietēm Marta. Pirmkārt, ļoti apšaubāma esot brošūras kvalitāte, jo tajā iekļautas atsauces uz “Vikipēdiju” un sertifikātu zaudējušā skandalozā psihoterapeita Viestura Rudzīša darbiem. Otrkārt, no tās esot noprotams, ka galvenais iemesls, kādēļ sievietes vajadzīgas, esot “bērnu taisīšana”.

“Mēs kā organizācija, kas iestājas par sieviešu tiesībām, saskatām, ka šajā bukletā (jo es to nevaru nosaukt par dokumentu), ir ietverts tas, ka viens no sievietes pamatuzdevumiem ir bērnu dzemdēšana. Tāpēc viņai ir jārūpējas par sevi, lai viņa varētu dzemdēt bērnus un rūpēties par tiem,” tā uzskata Liene Gātere, Resursu centra Marta pārstāve.

Jāpiebilst, ka pirmslaulību mācību daļu par ģimenes dzīves psiholoģiskajiem un ētiskajiem aspektiem izstrādāja psihoterapeite Baiba Gerharde. Tieši viņas darbs izpelnījies visasāko kritiku. Gerharde TV3 Ziņām interviju atteica, bet uz dažiem jautājumiem atbildēja rakstveidā. Viņa kritiku noraida.

Gerharde noraida arī apgalvojumus, ka viņas idejas esot novecojušas, jo no oponentiem tā arī neesot dzirdējusi, kas tad būtu mūsdienīgi. Viņa arī akcentē, ka pirmslaulību mācību programma nav zinātnisks traktāts, bet materiāls brīvprātīgām nodarbībām, ko izmantot kopā ar profesionāļiem.

Skaties video