Jaundzimušo reģistra uzlabojumi joprojām tiek atlikti. Kāpēc tā?

Pievienot komentāru
Jaundzimušo reģistra uzlabojumi joprojām tiek atlikti. Kāpēc tā?
Foto: Flickr / Joel Kramer

Pirms gada veselības ministrija rosināja pilnveidot jaundzimušo reģistru, lai uzlabotu mātes un bērna veselību, jo Latvija vēl aizvien Eiropā ieņem augstu vietu gan zīdaiņu, gan mātes mirstības anti-topos. Tomēr ideja vēl aizvien nav tikusi pat līdz valdībai.

Jaundzimušo reģistrs ir pieejams tikai ārstniecības iestādēm, un šobrīd tajā tiek apkopota informācija par grūtniecības norisi, bērna vecākiem un pašu jaundzimušo. Reģistru plānots pilnveidot, ietverot ziņas arī par mātes kaitīgajiem ieradumiem un veselības stāvokli pirms grūtniecības.

Foto

Šobrīd grozījumi Ārstniecības likumā jau skatīti 1. lasījumā Saeimā, bet uzlabojumi reģistrā varētu tikt ieviesti nākamā gada sākumā. Uzlabot reģistra un statistiskas kvalitāti nepieciešams, lai savlaicīgi novērstu problēmas jaundzimušo veselībā.

Saskaņā ar reģistra uzturētāja Slimību profilakses un kontroles centra datiem pērn drīz pēc dzemdībām miruši 150 bērniņi, un tas bieži vien iemesli tiek saistīti ar mātes dzīvesveidu un kaitīgajiem ieradumiem. Turklāt pagaidām, kamēr nav ieviesta e-veselības sistēma, ārsti atzīst, ka arī reģistrs nestrādā pilnīgi.

Speciālisti norāda, ka reģistra uzlabošana ļautu arī vairāk analizēt to, cik lielā mērā uztura problēmas un kaitīgie ieradumi un saslimšanas ietekmē jaundzimušo veselību.

Video