Jaunajā valdības deklarācijā solījumi veselības aprūpei ir visai nekonkrēti

Komentāri

Veselības aprūpei jaunās valdības deklarācijā ir atvēlēta pēdējā vieta tiešā nozīmē. Deklarācijā atzīts, ka patlaban veselības aprūpes finansējums ir būtiski mazāks nekā citās Eiropas Savienības valstīs.

Lai uzlabotu situāciju, astoņos punktos aprakstītas solītās reformas, no tām būtiskākās ir:

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
  • izstrādāt obligātas veselības apdrošināšanas sistēmas modeli;
  • pārskatīt pakalpojumu tarifus un valsts apmaksāto grozu;
  • pabeigt e-veselības ieviešanu;
  • ierobežot veselībai kaitīgo produktu un ieradumu izplatību;
  • sakārtot nozares darbinieku atlīdzības sistēmu;
  • kā arī sekmēt veselības tūrismu un kurortoloģiju.

Lūgti vērtēt šīs apņemšanās, nozares pārstāvji norāda uz pārāk izplūdušiem formulējumiem un skaidras stratēģijas neesamību. Viņus arī sarūgtina fakts, ka saistībā ar veselības nozari deklarācijā nav minēts neviens konkrēts cipars. Turklāt par būtisku finansējuma pieplūdumu šaubās ne tikai eksperti, bet arī topošais premjers.

Mērķi ir labi, bet nav skaidrs, kā tie tiks īstenoti. Tā jaunās valdības deklarācijā norādītas reformas vērtē Ģimenes ārstu asociācijā. Piemēram,  jau sen tiek runāts par obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu. Bet darba grupa joprojām nav izveidota, un nav skaidrs – vai tas ies caur apdrošinātājiem, vai caur valsti, un būs vai nebūs jāmaksā veselības nodoklis.

Foto

Bet ar mediķu tarifiem vispār sanāk smieklīgi. Deklarācijā minēts, ka tos pārskatīs, bet nav minēts – vai tos palielinās vai samazinās.

Veselības aprūpes sadaļā nav neviena skaitļa. Ir minēts, ka finansējums ir nepieciešams. Bet, par cik to vajag palielināt, deklarācijā nav rakstīts. Pašlaik Latvijā rādītājs ir viens no zemākajiem – 9,8 procenti no kopējiem valsts izdevumiem. Bet vidēji Eiropas Savienībā tie ir 15%.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība atkārtoti aicina jaunās valdības deklarācijā iekļaut tikpat konkrētus skaitļus par nozares finansējuma palielinājumu, kā tas ir pateikts par aizsardzības nozari. Pašlaik veselībai tiek atvēlēti 2,9% no IKP, bet vidēji ES tie esot 4%.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs tomēr ir noskaņots optimistiski. Viņš ir pārliecināts par to, ka nozares finansējumu palielinās. Savukārt topošais premjers Māris Kučinskis veselības aprūpei būtisku līdzekļu pieaugumu nesola. Vismaz ātrāk par 2017 gadu nē. Intervijā raidījumam 900 sekundes viņš norādīja, ka pa priekšu ministram ir jātiek skaidrībā, kur paliek nauda.

Attiecībā par rindām uz izmeklējumiem, Kučinskis arī sola uzlabojumus gada laikā. Lai gan deklarācijā nekādi termiņi nav minēti.

Video

Lasi vēl