Jaunais mācību gads bērniem radīs lielāku spriedzi nekā parasti, norāda psihoterapeiti

17 komentāri

Attālināto mācību dēļ Latvijā skolas vecuma bērni bija atrauti no vienaudžiem ilgāk nekā pārējā Eiropas Savienībā, un tas nepaliks bez sekām, tā brīdina psihoterapeiti. Gatavojoties jaunajam mācību gadam, vecākus un pedagogus aicina pievērst uzmanību bērnu emocionālajam stāvoklim. Īpaši svarīgi tas ir ģimenēm, kuras jau bez pandēmijas cīnās ar krīzes situācijām, vēsta TV3 Ziņas.

Ģimeņu, kurām vajadzīga palīdzība, kļūst aizvien vairāk, vērtē sociālie darbinieki, kuri ikdienā strādā ar grūtībās nonākušajiem. Mācību gads būs tāds, kur stresa būs vairāk. Tāpēc ir laikus jāsagatavojas.

Lasi vēl – Jaunajam mācību gadam visos izglītības posmos jāsākas klātienē; pamatskolēni bez negatīva testa būs jāmāca vecākiem

Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs vēršas pie sanākušajiem bērniem. Kāds palicis bez vecāku gādības, cits pārdzīvo ģimenes izjukšanu vai finanšu grūtības.

Un tam visam klāt atgriešanās skolā, kas šoreiz, pēc pusotra gada attālinātā režīma, solās būt īpaši izaicinoša.

”Es ieelpošu vienu elpu un izelpošu, un jau jūtu, ka man kļūst labāk. Es ieelpoju un izelpoju,” elpošanas vingrinājumu māca pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs.

Tieši tik vienkāršs palīdzības mehānisms šoruden var noderēt ikvienam skolēnam un arī vecākam, jo, atradušiem no elementāras satikšanās, skolas trokšņa un cenšanās iekļauties vienaudžu vidē, bērniem būs vajadzīgs pieaugušo atbalsts.

Diemžēl sociālie darbinieki novēro, ka arvien vairāk ir ģimeņu, kuras pašas netiek galā. Mammas, kas vienas audzina sešus bērnus, šķiršanās strīdos ierautās un mazturīgās ģimenes.

”Galvenā grūtība ar ģimenēm, kuras palīdzību nepieņem. Ja ir krīzes situācija un vecāks neatzīst, institūcijai jāziņo vienai uz otru, nevaram palīdzēt, jo vecāks neizprot problēmu. Ja vecākam sava izpratne, viņš paliek pie sava viedokļa. Grūti ko uzspiest,” norāda Rīgas SOS Ģimeņu atbalsta centra sociālā darbiniece Inita Kupča.

Palīdzību gan lūgusi, gan saņēmusi Natālija. Vecmāmiņa, kura nu ir mammas vietā saviem trim mazbērniem. Pusgada laikā viņa palika bez abām meitām. Vienai asins trombs, otru nožņaudza vīrs: ”Protams, ka grūti, ka nav mātes. Dzīve iet uz priekšu, viss būs labi. Visi esam kopā tagad, vecumā sanāca, ka man jauna bērnu ģimene. Man ir draugs, kurš palīdz. Dzīve iet uz priekšu, jādzīvo!”

Lai kaut nedaudz atvieglotu šādām ģimenēm ikdienas slogu, mobilo sakaru operators ”Bite” uzdāvinājis 880 bērniem ar skolai nepieciešamajām lietām piepildītas jaunas skolas somas. Ziedojumus ar lietotām precēm bērni saņem bieži, bet izpakot ko jaunu un pašam savu – arī tas var būtiski palīdzēt iekļauties, lai neziņas pilnās klātienes mācības atvieglotu.

17 komentāri