Jaunais finansējuma modelis vairākiem tūkstošiem skolotāju draud ar darba zaudēšanu

0 Komentāru
Jaunais finansējuma modelis vairākiem tūkstošiem skolotāju draud ar darba zaudēšanu
Foto: LETA

Sasteigts, par maz apspriests ar sociālajiem partneriem un ekonomiski nepamatots – tā par jauno pedagogu atalgojuma modeli izsakās Finanšu ministrija.

Tā, iepazinusies ar Izglītības un zinātne ministrijas piedāvātajiem aprēķiniem, šī modeļa ieviešanai ar nākamo mācību gadu Finanšu ministrija zaļo gaismu nedod. Arī skolotāju arodbiedrībai nav pārliecības, ka jaunā atalgojuma sistēma uzlabos pedagogu labklājību. Pastāv bažas, ka modeļa ieviešana vairākiem tūkstošiem skolotāju Latvijā nozīmētu darba zaudēšanu.

Ilgi gaidīto, jauno skolotāju atalgojuma modeli, pie kā jau mēnešiem strādājusi Izglītības un zinātne ministrija, visticamāk ar nākamo mācību gadu jeb šo septembri, tā arī neizdosies ieviest. Pret šo modeli asi iebilst finanšu ministrija.

Finanšu ministrija nevar atbalstīt Izglītības ministrijas izstrādāto jauno pedagogu atalgojuma modeli, jo neesot izprotams tā ekonomiskais pamatojums. Līdz ar to nav skaidrības, kas notiktu pēc reformu ieviešanas.

Zināms, ka jaunais modelis pamatīgi ietekmētu arī pašvaldību budžetus, kas, piemēram, maksā algas bērnudārzu skolotājiem.

”Šobrīd tiek būtiski palielināta šajā noteikumu projektā tā atlīdzība, kas būtu jāsaņem bērnudārzu pedagogiem. Protams, Izglītības un Zintānes ministrija runā, ka ir iespējami pārejas periodi, bet nav piedāvāts nekas konkrēts, modelis pēc ieviešanas var prasīt būtiskus izdevumus pašvaldībām,” norāda Finanšu ministrijas Finansiālās uzraudzības departamenta direktore Inta Komisāre.

Izglītības ministre šo iebildumu sauc par pamatotu, taču cer, ka vismaz daļēja jaunā pedagogu atalgojuma modeļa ieviešana jau ar septembri tomēr varētu notikt. To neatbalsta skolotāju arodbiedrība, sakot, ka aizvien ir gana daudz neatbildētu jautājumu. Ministrija apgalvo, ka vairumam pedagogu algas pieaugšot, bet netiek paskaidrots kāds īsti atalgojums būs pārējiem. Arodbiedrība jau saņēmusi simtiem vēstuļu no dažādu skolu mācībspēkiem, kuri aprēķinājuši, ka viņiem alga varētu samazināties pat par 300 eiro.

”Lielos vilcienos izglītības ministrija  saka, ka 70 % pedagogu atalgojums palielināsies. Mūsu jautājums – kas notiek ar tiem 30 procentiem? Labākajā gadījumā tas paliek nemainīgs, vai arī 30% pasliktinās.  Tas ir ļoti svarīgs jautājums, jo tās ir lielas skolas, lielās pilsētas,” norāda LIZDA vadītājā Ingrīda Mikiško.

Vēl neskaidrāks jautājums par atalgojuma izmaiņām, ir darba vietas kā tādas. Jaunais modelis paredz, ka notiks skolotāju rotācija – proti, pēc tā ieviešanas – vairākās skolās pedagogi būs par daudz, bet citās – pietrūks. Pēc TV3 ziņu rīcībā esošas informācijas, iespējams darbu var nākties zaudēt vairākiem tūkstošiem skolotāju.

”To vai jāzaudē, to mēs pašlaik nevaram pateikt, jo acīmredzot būs kaut kāda pedagogu kustība, virzība. Bet izglītības ministrija tad nav atklāti nav pateikusi, ka iespējams simtiem, ja ne tūkstošiem nāksies zaudēt darbu? Nē to viņi nav teikuši, viņi nav teikuši, viņi visu laiku ieņem neitrālu pozīciju, nepasakot ne jā, ne nē,” norāda Mikiško.

”Sliktākais variants, ko mēs dzirdējām, ir, ka varētu nākties atlaist pat 9 tūkstošus skolotāju. Vai varat to apstiprināt? Nē, es nevaru to apstiprināt. Bet tad tie skaitļi nebūs tūkstošos? Atkārtoju vēlreiz, katra pašvaldība raudzīsies uz savu skolu tīklu un izglītības ministrija ieteiks, ja jūs vēlaties, lai skolotājiem ir iespēja strādāt 36 darba stundas, kuras nav tikai mācību stundas, bet arī atbalsts skolēniem, tad ir nepieciešams noteikts skaits amatu likmju,” norāda Seile.

Tālāk Seile stāsta, ka izšķiršanās būs katras pašvaldības un skolu vadību ziņā, ko darīt ar skolotājiem, kuriem nevarēs nodrošināt vienu amata likmi. Mazās skolās viena amata likme jeb pilna laika skolotājs būs uz sešiem bērniem, bet lielākajās skolās – uz 16 bērniem.

0 Komentāru