Jaunā sabiedriskā iniciatīva vēršas pret šarlatānismu medicīnā

13 komentāri

Portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par “par medicīnu bez šarlatāniem”. Iniciatīva paredz, ka uz homeopātiskiem izstrādājumiem būtu obligāti jāizvieto informācija, ka tie nav medikamenti un slimības neārstē.

Homeopāti gan ir pārliecināti, ka netradicionālās ārstēšanas metodes Latvijā nekad neiznīks un savākt nepieciešamos parakstus neizdosies.

Iniciatīvā par parakstu vākšanu uzsvērts, ka medicīnas vēsture pazīst daudzus viltus brīnumlīdzekļus, un arī mūsdienās medicīnā joprojām pastāvot šarlatānisms. Zinātniski nepamatotas metodes piekopjot arī sertificēti ārsti, tās mācot universitātēs un praktizējot valsts un pašvaldību slimnīcās. Homeopātiju dēvēta par pseidomedicīnu, un aicināts uz homeopātiskajiem preparātiem obligāti izvietot uzrakstus, ka tās nav zāles.

“Homeopātija ir ļoti liels bizness. Latvijā vairums cilvēku saista to ar dabas līdzekļiem, tie ir aktīvā viela, strādā. Apsirīns – oša miza, no tā ir preparāts, kas strādā. Savukārt homeopātija balstīta uz principiem: maksimāli jāatšķaida, ka nav pat molekulas ar aktīvo vielu, un bieži vien aktīvās vielas produktivitāte nav pierādīta,” norāda Klasiskās homeopātijas centra vadītāja Tatjana Pokatova. Sarunā ar TV3 Ziņām viņa rāda vairākus žurnālus, kuros publicēti stāsti par cilvēkiem,kas no smagām kaitēm izveseļojušies tieši pateicoties homeopātiskajiem līdzekļiem.

Homeopātu aprindās par parakstu vākšanu ir pamatīgs izbrīns.

“Man liekas jocīgi. To varētu uzsākt cilvēki, kas neko nezina par homeopātiju, kuriem nav bijusi saskarsme ar smagām slimībām,” saka Pokatova.

Savukārt skeptiķi ir pārliecināti, ka parakstus izdosies savākt, un šarlatāni būs atmaskoti.

“Citās, attīstītājās valstīs no homeopātijas pamazām atsakās, mēs zinām, ka Latvijā tas notiks! Latvija ir tiesiska, uz pierādījumiem balstīta valsts,” norāda Zinātnes un skepticisma kustības “SkeptiCafe” līdzdibinātājs Edgars Liepiņš.

Savukārt Pokatova saka: “Cilvēki nekad neatteiksies no homeopātijas! Arī vīrusi pakļaujas mums. Noteikti nesavāks 10 000 parakstu, jo medicīna ir otrā tradicionālā medicīna pasaulē.”

Homeopātijas centrā skaidro, ka Latvijā darbojas aptuveni 60 homeopāti, kuriem ir oficiāla ārsta izglītība, bet homeopātija apgūta kursos ārzemēs, mūsdienās to varot darīt arī digitālā veidā, attālināti.

13 komentāri