Jaunā Rīgas teātra ēkā atrastās kapsulas saturs sasaldēts

0 Komentāru

Jaunā Rīgas teātra restauratori ar nepacietību gaida aprīļa beigas, kad varēs ķerties klāt pie ēkā atrastās 120 gadus senās laika kapsulas dokumentiem, kuri patlaban atrodas saldētavā, vēsta “900 sekundes”.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma glabātāja rāda vienu no senākajiem attēliem, kurā redzama ēka, kas mūsdienās plašāk zināma kā Jaunā Rīgas teātra nams.

Nesen teātra ēkas pārbūves laikā atklāta laika kapsula. Muzeja pārstāve norāda, ka 1901. gadā iemūrētā kapsula atrasta starp pagrabu un ēkas pirmo stāvu ēkas ārsienā. “Jā, kur Smiļģa bilde bija, tieši tajā ārsienā, tieši tajā mūrītī, bet virs pagraba līmeņa,” stāsta RVKM krājuma glabātāja Antija Erdmane-Hermane.

Redzams, ka metāla kapsula ir cietusi. Līdz ar to arī tās saturs nav teicamā stāvoklī. Kopumā atklātas 62 vienības, no kurām liels skaits senu dokumentu.

Kapsulā atrastie, varbūt pat interesantākā daļa, dokumenti patlaban gan nav redzami. Tie atrodas šajā saldētavā, kur tie ir ievietoti -40 grādos, lai pēc tam, pēc mēneša varētu tos restaurēt.

Vēl pirms ievietošanas ledusskapī aģentūras LETA fotogrāfam bija iespēja nofotografēt atsevišķus dokumentus. Sasaldējot mitros papīrus, restauratori cenšas nogalināt pelējuma sēnīti un saglābt to, kas vēl ir glābjams.

“Papīrs ir ārkārtīgi trausla viela, lieta, un tie visi ir skābes papīri, tagad lieto bezskābes papīrus. (..) ļoti tādā stāvoklī papīrs ir, tas prasīs lielus restaurācijas darbus,” stāsta Antija Erdmane-Hermane.

Dokumentos ir atrodamas ziņas par Rīgas amatnieku biedrību un tās dibinātājiem, kas bija aktīvi sociāldemokrāti jeb jaunstrāvnieki. Viņiem pirms tam nebija sava centra, darbojās ar saviem pulciņiem Āgenskalnā, pilsētas nomalēs, bet pašā Rīgas centrā nebija nama, nebija sava kultūras centra.

Jau līdz ar nama atklāšanu 1902. gadā ēkā darbojās teātris, kur aktīvi darbojās Rainis un Aspazija.

Tāpat kopā ar dokumentiem senajā laika kapsulā atklātas divas cara laika monētas. Šīs cara laika kapeikas ar nominālvērtību 10 un 15 arī atradās laika kapsulā.

Tāpat atrasta Rīgas amatnieku biedrības sudraba nozīmīte, uz kuras ir redzami pirmie biedrības burti. Šis ir viens no vērtīgākajiem atklājumiem, tas ieinteresētu daudzus numismātus. Muzeja krājumā ir vēl tikai viena amatnieku biedrības piespraude.

0 Komentāru