11 komentāri

Latvijai jābūt drosmīgai un beidzot jāpārtrauc nepilsoņa statusa piešķiršana jaundzimušajiem bērniem – tā šodien paziņojis Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Tomēr viņš ar šo ieceri nāk klajā laikā, kad jau samērā nesen Saeima jau ir atvieglojusi pilsonības iegūšanu nepilsoņu bērniem.

Latvijā būtu jāaizliedz nepilsoņa statusa piešķiršana jaundzimušajiem bērniem. Šādu ideju jau ilgstoši lobē Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Šodien Rīgas pilī par šo tēmu sarīkota ekspertu diskusija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vējonis uzskata, ka nepilsoņu bērniem par pilsoņiem būtu jākļūst automātiski jau piedzimšanas brīdī: “Visi tie bērni, kuri ir Latvijā – viņi ir mūsējie. Gan tie, kuri ir piedzimuši, gan tie, kuri piedzims. Un šis regulējums attieksies uz tiem bērniem, kuri piedzims nākotnē. Manuprāt, ir pienācis laiks pēc vairāk nekā 26 gadiem pielikt punktu, pārvilkt svītru nepilsoņu statusa piešķiršanai, jaunai piešķiršanai. Mums vienreiz ir jāpārvar šis baiļu slieksnis un jākļūst drosmīgākiem.”

Prezidents ar šo ideju nāk laikā, kad Saeima jau salīdzinoši nesen, 2013.gadā, pēc garām un plašām diskusijām atviegloja pilsonības iegūšanu nepilsoņu bērniem. Pašreizējā kārtība paredz, ka nepilsoņu bērns jau reģistrēšanas brīdī kļūst par pilsoni, ja šādu vēlmi izsaka vismaz viens no jaunās atvases vecākiem.

“Pēc šiem grozījumiem kardināli samazinājās jaundzimušo nepilsoņu skaits,” norāda Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, Evika Siliņa (“Vienotība”).

Proti, pērn Latvijā par nepilsoņiem kļuvuši tikai 54 bērni jeb 0,002% no visiem Latvijā reģistrētajiem jaundzimušajiem. Lai gan runa ir par tik nelielu bērnu skaitu, tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka prezidenta iniciatīva ir aktuāla. Viņaprāt, nepilsoņa statusa piešķiršana jaundzimušajam, pat ja to ir vēlējušies viņa vecāki, pārkāpj bērna tiesības.

“Ja vecāki, nepilsoņi, pieņem lēmumu to bērnu reģistrēt kā nepilsoni, tad es varu teikt, ka valsts nav izdarījusi pilnīgi visu, lai izskaustu šo jauno nepilsoņu skaita palielināšanos. Jo nepilsoņa statuss pēc būtības ir pagaidu risinājums,” saka tiesībsargs.

Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas vadītājs Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) gan norāda, ka parlamentā, iespējams, nebūs vēlme tik neilgi pirms vēlēšanām vērt vaļā Pilsonības likumu, ko atsevišķi deputāti salīdzinājuši ar Pandoras lādi.

“Ir priekšvēlēšanu laiks, un atvērt Pilsonības likumu šajā laikā – tas radītu risku, ka likuma atvēršana tiktu izmantota pirmsvēlēšanu aģitācijā no dažādām pusēm. Un tas neveicinātu sabiedrības saliedētību. Tiktu sniegti priekšlikumi par pilnīgu nepilsoņu statusa likvidēšanu, vai vēl kādi citi priekšlikumi, ko mēs nevaram prognozēt. Būtu ļoti gara un ilga diskusija, kas no šī bērnu jautājuma aizvirzītos ļoti tālu,” domā Jansons.

Prezidents Saeimā varētu vērsties ar saviem likumdošanas grozījumiem, kas noteiktu, ka jaundzimušie par nepilsoņiem kļūt nedrīkstētu. Tomēr, pēc visa spriežot, Saeimā atbalsts šādam priekšlikumam nebūt nav garantēts.

TOP komentāri

 • haralds elceris
  +1 +1 0

  haralds elceris

  kāda tam nozīme, ābols šā kā tā nekrīt tālu no zirga!
 • Ilona Vīnberga
  +1 +1 0

  Ilona Vīnberga

  Visticamāk, ka ES spiež to darīt, un, ne tikai par krievvalodīgajiem šeit runa...kāpēc tad nu šeit dzimis nēģeris nevar būt pilntiesīgs Latvijas pilsonis?...līdz ārprātam pretīga šitā būšana...
 • Enrigue Enrigue Duglass

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl