“Jākļūst drosmīgākiem” – Vējonis rosina pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem bērniem

11 komentāri

Latvijai jābūt drosmīgai un beidzot jāpārtrauc nepilsoņa statusa piešķiršana jaundzimušajiem bērniem – tā šodien paziņojis Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Tomēr viņš ar šo ieceri nāk klajā laikā, kad jau samērā nesen Saeima jau ir atvieglojusi pilsonības iegūšanu nepilsoņu bērniem.

Latvijā būtu jāaizliedz nepilsoņa statusa piešķiršana jaundzimušajiem bērniem. Šādu ideju jau ilgstoši lobē Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Šodien Rīgas pilī par šo tēmu sarīkota ekspertu diskusija.

Vējonis uzskata, ka nepilsoņu bērniem par pilsoņiem būtu jākļūst automātiski jau piedzimšanas brīdī: “Visi tie bērni, kuri ir Latvijā – viņi ir mūsējie. Gan tie, kuri ir piedzimuši, gan tie, kuri piedzims. Un šis regulējums attieksies uz tiem bērniem, kuri piedzims nākotnē. Manuprāt, ir pienācis laiks pēc vairāk nekā 26 gadiem pielikt punktu, pārvilkt svītru nepilsoņu statusa piešķiršanai, jaunai piešķiršanai. Mums vienreiz ir jāpārvar šis baiļu slieksnis un jākļūst drosmīgākiem.”

Prezidents ar šo ideju nāk laikā, kad Saeima jau salīdzinoši nesen, 2013.gadā, pēc garām un plašām diskusijām atviegloja pilsonības iegūšanu nepilsoņu bērniem. Pašreizējā kārtība paredz, ka nepilsoņu bērns jau reģistrēšanas brīdī kļūst par pilsoni, ja šādu vēlmi izsaka vismaz viens no jaunās atvases vecākiem.

“Pēc šiem grozījumiem kardināli samazinājās jaundzimušo nepilsoņu skaits,” norāda Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, Evika Siliņa (“Vienotība”).

Proti, pērn Latvijā par nepilsoņiem kļuvuši tikai 54 bērni jeb 0,002% no visiem Latvijā reģistrētajiem jaundzimušajiem. Lai gan runa ir par tik nelielu bērnu skaitu, tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka prezidenta iniciatīva ir aktuāla. Viņaprāt, nepilsoņa statusa piešķiršana jaundzimušajam, pat ja to ir vēlējušies viņa vecāki, pārkāpj bērna tiesības.

“Ja vecāki, nepilsoņi, pieņem lēmumu to bērnu reģistrēt kā nepilsoni, tad es varu teikt, ka valsts nav izdarījusi pilnīgi visu, lai izskaustu šo jauno nepilsoņu skaita palielināšanos. Jo nepilsoņa statuss pēc būtības ir pagaidu risinājums,” saka tiesībsargs.

Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas vadītājs Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) gan norāda, ka parlamentā, iespējams, nebūs vēlme tik neilgi pirms vēlēšanām vērt vaļā Pilsonības likumu, ko atsevišķi deputāti salīdzinājuši ar Pandoras lādi.

“Ir priekšvēlēšanu laiks, un atvērt Pilsonības likumu šajā laikā – tas radītu risku, ka likuma atvēršana tiktu izmantota pirmsvēlēšanu aģitācijā no dažādām pusēm. Un tas neveicinātu sabiedrības saliedētību. Tiktu sniegti priekšlikumi par pilnīgu nepilsoņu statusa likvidēšanu, vai vēl kādi citi priekšlikumi, ko mēs nevaram prognozēt. Būtu ļoti gara un ilga diskusija, kas no šī bērnu jautājuma aizvirzītos ļoti tālu,” domā Jansons.

Prezidents Saeimā varētu vērsties ar saviem likumdošanas grozījumiem, kas noteiktu, ka jaundzimušie par nepilsoņiem kļūt nedrīkstētu. Tomēr, pēc visa spriežot, Saeimā atbalsts šādam priekšlikumam nebūt nav garantēts.