“Jāiet uz priekšu, jāpieņem tas, kas tev ir!” Cilvēki ar redzes invaliditāti apgūst jaunas prasmes

0 Komentāru

Grupu veidošana un saliedēšana, projektu rakstīšana, publiskās runas un sava tēla veidošana – tās ir noderīgas prasmes ikvienam, un tagad iespēja tās apgūt ir arī cilvēkiem ar redzes invaliditāti.

Šogad pirmo reizi notiek nometne, kurā vājredzīgi un neredzīgi cilvēki apgūst šādas iemaņas un zināšanas, lai labāk spētu integrēties sabiedrībā. Nometne kā nometne – ar grupu darbiem, prezentācijām un izdales materiāliem. Vienīgā atšķirība – lielākā daļa no šiem cilvēkiem ir vājredzīgi vai neredzīgi.

Taču tas netraucē sanākt kopā un mācīties – dalībnieki uzzina, kā darbojas nevalstiskās organizācijas un kā uzrakstīt projektu.

Līga Ķikute
Rīgas Vājredzīgo un neredzīgo biedrības pārstāve

Nometnē tiek apgūtas zināšanas un prasmes grupu veidošanā, saliedēšanā, publiskās runas un sava tēla veidošanā.

Rīgas Vājredzīgo un neredzīgo biedrības pārstāve atklāj, – mācību process šeit notiek, klausoties un darot, visas lekcijas arī sagatavotas audio formātā un materiāli – palielinātā drukā.

“Ja vājredzīgs vai neredzīgs cilvēks aiziet uz parastiem kursiem, viņam ir diezgan grūti šajos kursos iekļauties un uztvert visu informāciju, kā tas ir, jo diezgan daudz ir vizuālās informācijas, kas mums attiecīgi nav sasniedzama,” norāda Ķikute.

Ideja par šāda veida nometni cilvēkiem ar redzes invaliditāti lolota jau trīs gadus, un šajā vasarā to beidzot izdevies realizēt. Projekta idejas autore arī atklāj – kopš pati kļuvusi vājredzīga, sapratusi, ka ir svarīgi iet ārpus mājas četrām sienām un turpināt mācīties.

Antra Balode
nometnes “Dots devējam atdodas” idejas autore

To es esmu laikam tagad izvirzījusi kā savu tādu sūtību, vēlmi – izvilkt pēc iespējas vairāk cilvēku ārā un dot viņiem iespēju kaut kur aizbraukt, kaut ko redzēt, kaut ko darīt. Mūsu vidū ir lielākā daļa cilvēku ar augstāko izglītību, dažiem pat ir vairākas un viņiem tikai ir grūti atrasts darbu, jo izglītību mēs iegūstam, bet specialitātē strādāt nespējam.

Guntars Spalviņš ir viens no nometnes dalībniekiem – viņš atzīst, ka vislielākā vērtība ir pieredzējušie lektori, kuri ierodas un pastāsta, kā darbojas, piemēram, valsts pārvalde un kādas iespējas ir cilvēkiem ar redzes invaliditāti.

“Kā būt sabiedriski aktīvam, pareizi sabiedriski aktīvam. Nevis tikai iet un bļaut – šitas ir slikti! Bet – kā to pareizi izdarīt,” min Spalviņš.

Guntars arī nometnes notikumus iemūžina fotogrāfijās un aktīvi piedalās visos sagatavotajos uzdevumos.

“Sūdzēties, ka viss ir slikti – nē. Jāiet uz priekšu, vienkārši ir jāpieņem tas, kas tev ir, jāmāk ar to sadzīvot un patiesībā izmantot tās priekšrocības, kas tev ir. Jo ne vienmēr, ja mums kaut kas tiek atņemts, mēs esam zaudētāji – tiek kaut kas dots vietā,” saka Spalviņš.

Kopā nometnē piedalās 20 dalībnieku un jaunu zināšanu apguve nometnē turpināsies līdz pat nedēļas beigām.

0 Komentāru