Talcinieki cer, ka valsts viesīs izmaiņas depozīta sistēmā

7 komentāri

Desmit gados kopš norisinās Lielās talkas Latvija ir kļuvusi manāmi sakoptāka. Apkārtnē izmētāto atkritumu daudzums samazinājies uz pusi. Taču, protams, šie darbi nekad nebeidzas, un arī sestdien tūkstošiem cilvēku pielika roku, lai Latvija taptu vēl jaukāka.

Bišumuižas apkārtnē atkritumus vāca Latvijas Paralimpiskās komitejas darbinieki. Nākotnē šeit būs vērienīgs paralimpiešu sporta centrs, bet pagaidām vien pamatīgi piemēslots grāvis un pļava.  Gaisā jūtama arī šķērma naftas smaka – piesārņots arī ūdens.

“Ļoti daudz dzēriena pudeles, drusku plastmasa. Visbēdīgākais, ka šī ir daļa Rīgas, bet te izvietotas stihiskas izgāztuves. Celtniecības atkritumi, tas viss te atstāts. Ne pirmo gadu. Sajūta, ka cilvēki šo zaļo pleķīti uztver pa mēslu čupu. Melnie dubļi izskatās vairāk pēc ilgi krātiem naftas produktu pārpalikumiem,” tā TV3 Ziņām pastāstīja talcinieks Mareks.

Pēc grūtā darba talcinieki iestiprinājās ar zupu un bebra gaļas sviestmaizēm. Tikmēr Lucavsalā brīvprātīgie strādnieki jau savākuši iespaidīgu atkritumu kaudzi.

“Protams, karsti bija, bet darbiņš izdarīts labs. Patiesībā bija pārsteigums, jo šī vieta ir tik jauka atpūtai ģimenēm…tie paklāji, ko vilkām ārā no krūmiem, bija žēl skatīties,” tā par talku Lucavsalā stāsta talkas dalībniece Evelīna.

Savukārt savā nodabā atkritumus pie Torņakalna stacijas bijušo mazdārziņu masīva vāca kāda ģimene, kas dzīvo tepat netālu. Viņiem svarīgi sakopt savu tuvāko dabas stūrīti, cik iespējams, lai gan darba roku te prasītos krietni vairāk.

“Mēs nevarēsim visu savākt, jo ir dziļumā aizpeldējuši gabali, mums nav laivas, tikai zābaki. Negribas iet iekšā, man šķiet, tur nav droši staigāt,” norādīja talcinieks Edvards.

Savukārt talciniece Linda atklāja: “Alus pudeles savāc bezpajumtnieki, kas ir baigi labi! Ja varētu nodot plastmasu, būtu daudz mazāk plastmasas. Daudz dziļumā maisu, kurus nevar redzēt. Protams, neko daudz nesavācam pa krastiem staigājot, bet būtu labi, ja būtu laiva.”

Desmit gadu garumā Lielajā talkā kopumā ir piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku, un talkojuši latvieši ir arī citās pasaules valstīs. Akcijas organizatori skaidro, ka atkritumu daudzums ir vairāk nekā uz pusi samazinājies, salīdzinot ar 2008.gadu, taču darāmā aizvien ir daudz.
7 komentāri