Ja mežacūkas tiks izšautas, tas būtiski ietekmēs barības ķēdi mežā

5 komentāri

Mežacūku Latvijas mežos ir ļoti maz – Ziemeļvidzemē vien 20% no visas populācijas. Mednieki uzskata, ka būtu jāizšauj pilnīgi visas mežacūkas, lai Āfrikas cūku mēris neizplatītos visā valstī. Savukārt tas būtiski ietekmē pārējo barības ķēdi mežā.

Mednieku klubā apvienojušies apmēram 20 vīri, šajā medību reizē – pārstāvēta gandrīz puse. Pēc teritoriju sadalīšanas mednieki pārsvarā divatā dodas izlūkos uz tīrumiem, kur mežacūkas barojas. Kopš mēra uzliesmojuma mežacūku rindas slimība krietni paretinājusi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mednieki uzskata, ka mēri var apkarot tikai tad, ja Latvijas mežos mežacūku vairs nebūs: vai nu viņas ir jāizšauj, vai arī viņas nomirs pašas. Mednieki rosina šobrīd izšaut mežacūkas arī citos reģionos, kuros Āfrikas cūku mēra vēl nav. Tikmēr šobrīd mežos vairāk varot uziet mēra nobeigtus dzīvniekus, kurus ievieto īpašā konteinerā.

Pēc tam konteiners tiek nogādāts dedzinātavā. Bet tiem, kas viesojušies šajā teritorijā, jādezinficē zābaki un automobilis. Dodoties tālāk, jau rit medību otrā stunda, bet neviena dzīva cūka nav pamanīta. Tomēr jau krietni pustumsā mednieki ierauga četrus nākamos upurus.

Ievērojot galveno noteikumu – būt nepamanāmiem un klusiem –, sākas lavīšanās tām tuvāk. Rezultātā no lodes kritis apmēram 70 kilogramus smags pērnajā pavasarī dzimis tēviņš. Godinot nošauto dzīvnieku, tam uz kakla tiek uzlikts egles trīsžuburis. Apskatot cūku, mednieki ir pārliecināti, ka tā varētu būt vesela.

Jebkurā gadījumā dzīvniekam noņems analīzes un pēc tam būs zināms, ko ar to darīs tālāk. Ja mežacūka nebūs pat izslimojusi mēri, tad gaļu varēs lietot uzturā. Izrādās, ka šī ir vienīgā šajā reizē nomedītā cūka, bet kopumā vakara gaitā apsekota apmēram trešdaļa teritorijas. Mednieki pārliecināti, ka tas ir tikai laika jautājums, kad mēris skars visu Latviju.

Ja visas Latvijā dzīvojošās mežacūkas tiks izšautas vai arī tās izmirs, tad tās būs jāieved Latvijā, un tad populācija atjaunosies vien trīs gados, kas nozīmē, ka barības ķēde, kurā ir arī citi dzīvnieki, tiek pārrauta, kam būs arī sekas.

Skaties video:

TOP komentāri

 • meža meita
  +4 +4 0

  meža meita

  Vismaz Austrumvidzemē mežacūku ir tik daudz savairojies,kā nekad agrāk. To saka mežziņi , un tā tas arī ir. Visur staigā cūkas, ganības, visas malas izraktas no vietas, un sivēnu arī nenormāli metieni. Tā kā, apdomājiet, pirms rakstiet. Tādus melus nav ko publicēt, kas neatbilst īstenībai. Īstenība ir tāda, ka mednieki ar mežacūkām netiek galā, viņas jau sen agrāk vajadzēja vairāk izšaut, tad tādi brīnumi nenotiktos, kādi ir tagad ar mežacūkām. Ko līdz līgums ar mednieku biedrību, ja visa teritorija ir izrakta no vietas. Ko te vēl piebilst ?
 • Lana Paļuma
  +4 +4 0

  Lana Paļuma

  Maz!? Ej kurā mežā gribi, visur uzrakts! Pirms dažiem gadiem cūku rakumus redzēja tikai dažviet, tagad viss mežs kā ar neasu lāpstu uzurķēts!
 • Meža dēls
  +3 +3 0

  Meža dēls

  Dīvains raksts, izklausās pēc pilnīgiem meliem. Sakarā ar to ka pagājušajā sezonā lielākajā daļā latgales aizliedza dzinējmedības, šogad mežacūku ir pāri pārēm, ir izrakti ļoti daudzi lauki un nodarīti lieli postijumi kultūraugiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl