“Ja gribi kaut ko sasniegt, jācīnās kā velnam!” Neredzīgā sportista Mārtiņa stāsts, kā nepadoties

5 komentāri

“Latvijas lepnuma” balvas ieguvējs nominācijā “Caur ērkšķiem uz zvaigznēm” Mārtiņš Vizulis ar savu neatlaidību, cīņassparu un drosmi ir paveicis to, kas daudziem cilvēkiem šķistu neiespējami. Viņš ir pārvarējis daudz šķēršļus, likteņa pavērsienus un grūtības. 

“Būdams neredzīgs, viņš piedalās, cīnās un nepadodas. Mārtiņš nesēž mājās bezdarbībā, viņš trenējas karatē kopā ar redzīgiem cilvēkiem un jau otro gadu piedalās karatē sacensībās ārzemēs, pārstāvot mūsu mīļo Latviju,” tā pieteikuma vēstulē “Latvijas lepnumam” norādīja Mārtiņa otra pusīte Nataļja Mihejeva.

Mārtiņš Vizulis ir neredzīgs, taču neskatoties uz to, viņš piedalās augsta līmeņa karatē sacensībās un iegūst godalgotas vietas, pārstāvot Latviju. Mārtiņš piedzima bez redzes problēmām, bet tad pusotra gada vecumā esot iesprūdis gultā starp redelēm, galvā radās asins izplūdums, – tas pasliktinājis redzi. Bērnībā un skolas gados palīdzējušas brilles, taču 16 gadu vecumā gaisma kļuva aizvien blāvāka līdz izzuda pavisam.

Viņš ir iemācījies būt patstāvīgs un nekad nepadoties – kā sportā, tā profesionālajā izaugsmē.

“Spītība, apņēmība un iekšējā nekaunība. Mūsdienās, ja tu gribi kaut ko sasniegt, jācīnās kā velnam par savu vietu zem saules,” saka Mārtiņš.

Lai gan Mārtiņš ir neredzīgs, viņa sitieni ir precīzi. Viņš karatē treniņā dara visu to pašu, ko pārējie un pat vēl vairāk – līdz spēku izsīkumam. Mārtiņam ir jābūt stipram un varošam, jo tikai tāds cilvēks var izcīnīt medaļas starptautiskās karatē sacensībās. Šogad pavasarī viņš ieguva trešo vietu pasaules čempionātā Austrijā. Tagad Mārtiņš aizvada karatē treniņus divas reize dienā – trīs reizes nedēļā. Viņam labpatīk atminēties mirkļus no bērnības, kad pavadījis treniņus pie jūras.

“Es lepojos ar to, ka viņš pārstāv Latviju. Viņš brauc, viņš cīnās. Sacensības paaugstina viņa pašapziņu,” stāsta Mārtiņa draudzene.

Pēc profesijas Mārtiņš ir fizioterapeits un masieris, kā arī pirtnieks un spa speciālists. Masiera un pirtnieka darbs šobrīd ir Mārtiņa vienīgie un neregulārie darba ienākumi. No tiem viņš ik reizi atlicina pārdesmit eiro, lai sakrātu naudu ceļam uz sacensībām ārvalstīs. Neraugoties uz savām prasmēm, stabilu darbu kādā uzņēmumā Mārtiņam atrast neizdodas.

“Lielākā daļa baidās no tā, ka neredz. Sevišķi tās bailes attaisno ar to, ka nezina, kā cilvēki reaģēs uz to, ka neredz. Tagad divus līdz trīs mēnešus man lielākoties visur ir teikts nē. Nu, ja saka nē, tad es to savu laiku aizpildīšu ar to, ko es gribu. Apgūšu kaut ko jaunu. Ja pēc tam teiks nē, atkal meklēšu kaut ko tādu, ar ko varu sevi piepildīt, lai būtu augstākas raudzes speciālists,” stāsta Mārtiņš.

No viņa nekad nedzirdēs, ka viņš kaut ko nevar – kaut apgriezīs zemeslodi otrādi, bet izdarīs. Savu gribasspēku Mārtiņš ir pierādījis sev, savai ģimenei un Latvijai, kuras vārdu kā sportists nes pasaulē.

Šā gada “Latvijas lepnuma” ceremoniju skaties šeit!