Ja darba devējs nodarbinātajam piemaksā par vakcinēšanos, pastāv pārkāpuma risks

5 komentāri
Ja darba devējs nodarbinātajam piemaksā par vakcinēšanos, pastāv pārkāpuma risks
OKSANA DŽADANA / F64

Lai gan Latvijas sabiedrību mudina naski vakcinēties, uzņēmēju iespējas finansiāli motivēt savus darbiniekus potēties ir diezgan ierobežotas – pat gadījumos, kad uzņēmuma kasē šim nolūkam būtu nauda un priekšniecība potēšanās prēmiju izmaksāt vēlētos, attiecīgās prēmijas var traktēt kā Darba likuma pārkāpumu, vēsta TV3 Ziņas.

Patlaban iedzīvotāju vakcinēšana pret Covid-19 ir aktuāls temats ne tikai valdībai, bet arī uzņēmējiem, kuriem svarīgi nodrošināt drošu darba vidi un sava biznesa nepārtrauktību. Lai motivētu strādājošos vakcinēties, darba devēji izmanto dažādu praksi, atsevišķos gadījumos arī piemaksājot par vakcinēšanos darbiniekam, taču šādu rīcību Valsts darba inspekcija var traktēt kā pārkāpumu.

Attiecīgā situācija ir raisījusi neizpratni nevienam vien uzņēmējam. Ko tad īsti drīkst un ko nedrīkst darīt? Konkrēto jautājumu 22. septembrī apsprieda Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.

Tās vadītājs norāda, ka runājis ar vairākiem ražojošiem uzņēmumiem, kuri piemaksā pie algas darbiniekiem, ja viņi ir vakcinējušies.

Andris Skride, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs, “Attīstībai/PAR!”

“Dzirdēju, ka darba inspekcija aizrāda vai pat vēlas sodīt šādus gadījumus.”

Komisijas sēdē atbildīgās institūcijas skaidroja, ka te jautājums par Darba likuma normām. Atbilstoši tām piemaksas un prēmijas ir daļa regulārās atlīdzības par darbu un te strikti jāievēro vienlīdzības princips. Pastāv gan otra komponente – jebkura cita veida atlīdzība saistībā ar darbu. To drīkst izmantot, nodrošinot šo iespēju visiem.

Andra Auziņa, Valsts darba inspekcijas direktora vietniece

“Tā ir dažāda cita veida motivācija, piemēram, veselības apdrošināšana, dažādas apmaksātas aktivitātes. Arī, piemēram, darbinieka nogādāšana vakcinēšanas vietā, brīvas dienas piešķiršana pēc vakcinācijas.”

Attiecīgi – jautājums vairāk formāls, un, lai gan inspekcija iesaka no tā atturēties, šādi varētu noformēt arī vienreizēju naudas balvu par vakcinēšanos. Sodi par nevienlīdzīgu attieksmi nav piemēroti, bet ir atsevišķas lietas lietvedībā.

Komisijas sēdē vairums deputātu gan bija kritiski. Pārlieki birokrātiski līkloči, jo sevišķi mazajiem uzņēmējiem. Lielāku konkrētību vēlas arī darba devēji, kur atzīmē, ka lielākos uzņēmumos bieži vien ir noslēgti darbkoplīgumi, kuros arī var būt dažādi bonusi.

“Šajā gadījumā prātā nāk viens punkts, kuru dažkārt uzņēmēji izmanto. Papildu prēmija nesmēķējošiem darbiniekiem. Tad jau šāda veida nosacījumi arī savā ziņā nebūtu piemērojami,” norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) darba tiesību eksperts Jānis Pumpiņš.

Komentējot, vai nav tā, ka no valsts institūcijām patlaban nedaudz par daudz birokrātiski piekasās uzņēmējiem, Skride pauda uzskatu, ka tas nenotiek vienīgi patlaban. “Tā birokrātija… Mēs ikdienā to redzam. Mazinām birokrātiju. Darām loģiskas lietas, lai mums pēc mēneša slimnīcas nebūtu pārpildītas tā, ka mēs nevaram ārstēt apendicītu, infarktu vai traumas,” viņš atzina.

Pēc komisijas sēdes nosūtīta vēstule Darba inspekcijai, prasot skaidrojumu, kas būtu jāmaina kādos normatīvajos aktos, lai darbinieki varētu atbilstoši saviem ieskatiem motivēt darbiniekus vakcinēties.

http://tv3play.skatie.slv/goTo/3376281

5 komentāri