Izvirzītas divas versijas par bērnu inficēšanos ar zarnu vīrusu Smiltenes vidusskolā

Pievienot komentāru

Atbildīgie dienesti joprojām veic izmeklēšanu par 61 bērna inficēšanos ar zarnu vīrusu Smiltenes vidusskolā.

Ir divas versijas par notikušo. Pirmā, ka bērni slimību dabūjuši no pusdienu ēdiena. Otrā, ka sērga noķerta kur citur un skolā strauji izplatījusies kontakta ceļā. Sasirgušie bērni lielākoties nu jau atveseļojušies, taču skolā atgriezties vēl nedrīkst.

Par to, ka Smiltenes vidusskolu skāris kas lipīgs, liecināja caureja un vemšana, kas pirms pagājušās nedēļas brīvdienām divu dienu laikā piemetās 40 pirmsskolas vecuma bērniņiem un 21 sākumskolas skolēniem. Kopš tā brīža pagājušas jau vairākas dienas, un citi saslimšanas gadījumi nav konstatēti. Visiem bērniem noteikta ārstēšanās mājas ģimenes ārstu uzraudzībā, hospitalizācija nevienam nav bijusi nepieciešama.

Smiltenes vidusskolas direktore Ilze Vergina stāsta: “Bērniem atgriezties skolā ir iespējams tikai ar ārsta zīmi, līdz ar to šobrīd skolēni veseļojas ārstu uzraudzībā, bet es saprotu, ka nav situācija smaga, tas ir vienas, divu dienu grūtums un pārsvarā viņi jau ir atveseļojušies.”

Kā norāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Rita Korotinska, pēc simptomiem spriežot, bērni inficējušies ar norovīrusu. Taču centrs joprojām veic izmeklēšanu, lai noskaidrotu inficēšanās avotu.

“Inficēties var vai nu sadzīves kontaktu ceļā, inficējoties ar slimo cilvēku, vai nu arī lietojot uzturā kontaminētu pārtiku, teiksim, ja pārtikas aprites darbinieks bija slims un neievēroja personisko higiēnu un varēja piesārņot pārtiku. Lai izslēgtu vai nu vienu, vai otru ceļu, tāpēc arī veicam epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noteiktu inficēšanās cēloņus un izplatīšanās ceļus,” skaidro Korotinska.

Ēdienu skolas un arī bērnudārza audzēkņiem gatavo skolas virtuvē, to nodrošina privātais ēdinātājs “Draugs-SD”. Tas bērnus ēdinājis jau vairāk nekā 20 gadu. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) virtuvē noņēmis paraugus, to rezultāti zināmi būs šīs nedēļas beigās. PVD gan konstatējis atsevišķus higiēnas prasību pārkāpumus, tomēr ēdinātājam darbu atļauts turpināt. Nedēļas nogalē galdi, trauki, telpas dezinficēti un šonedēļ bērni turpina pusdienot skolas ēdnīcā.

“Draugs-SD” pārstāve Aiva Grēna norāda: “Mums viss norit pa vecam, mēs ēdinām bērnus, mums darbība nav apturēta. Mēs tiešām gaidām analīžu rezultātus, un tad varēsim tuvāk komentēt.”

Savukārt Smiltenes vidusskolas direktore atklāj: “Aizlieguma ēdinātajam turpināt darbu – nav, tas arī ir tas, pie kā mēs šobrīd pieturamies. Mēs strādājam, turpinām darbu, pusdienojam, to es arī gribu teikt, – ja jau būtu konstatēti pārkāpumi, kas neatbilst noteikumiem, tad rīcība būtu cita un arī skolai būtu dotas citas rekomendācijas, tādu šobrīd nav.”

Atbildīgie dienesti likuši veikt dezinfekcijas pasākumus arī skolas telpās, dezinficējot rokturus, rotaļlietas un citus priekšmetus, kam bērni ikdienā pieskaras.

“Norovīruss ir diezgan lipīga infekcija, jo tas daudzums, kas spēj izraisīt to inficēšanos, ir niecīgs, tāpēc slimība ir ļoti lipīga,” saka SPKC epidemioloģe.

Skolas vadība, tāpat kā epidemioloģe aicina arī vecākus būs atbildīgiem pret savu un citu bērnu veselību, un gadījumos, ja bērnam bijusi vemšana vai caureja, nākamajā dienā viņu vest pie ārsta, nevis uz skolu vai dārziņu, kurā tālāk jau var tikt aplipināti citi audzēkņi.